Menu

Badanie: Polacy zadowoleni z transformacji, UE i demokracji

Badanie: Polacy zadowoleni z transformacji, UE i demokracji
Polacy prowadzą w klasyfikacji dot. euroentuzjazmu. (Fot. Getty Images)
Polacy są zadowoleni z przemian demokratycznych i gospodarki rynkowej, a także są przekonani, że przyszłość przeniesie pozytywny rozwój - wynika z badania przeprowadzonego przez amerykański instytut Pew Research Center.
Reklama

Raport "Wartość Europy. 30 lat po upadku żelaznej kurtyny", na którego potrzeby przeprowadzono ankiety wśród 19 tys. osób w 14 krajach UE, na Ukrainie w Rosji i USA, został przedstawiony we wtorek wieczorem w Berlinie w siedzibie wpływowej Fundacji Koerbera.

Z przeprowadzonych badań wynika m.in. że 85 proc. Polaków pozytywnie ocenia pluralizm w polityce oraz gospodarkę rynkową. 74 proc. ankietowanych z Polski stwierdziło również, że obecna sytuacja jest lepsza niż za komunizmu.

Tym samym Polacy są największymi wśród narodów dawnego bloku "demokracji ludowych" entuzjastami przemian, które nastąpiły po 1989 roku. Na przeciwległym końcu skali znalazła się Bułgaria, gdzie system wielopartyjny i gospodarka rynkowa ma około 50 proc. zwolenników.

57 proc. respondentów jest przekonanych, że ich dzieciom będzie się żyło lepiej. (Fot. Getty Images)

Wśród naszych rodaków również zanotowano najwyższy wzrost odsetka tych, którzy są usatysfakcjonowani własną sytuacją życiową. Podczas gdy w 1991 roku jedynie 12 proc. deklarowało, że jest zadowolonych z życia, to obecnie - 56 proc.

Podobna liczba, bo 57 proc., jest przekonana, że przyszłość przyniesie pozytywny rozwój, a ich dzieciom będzie się żyło lepiej. W tej kwestii bardziej optymistyczni od Polaków są Ukraińcy (61 proc.). Z kolei tylko 16 proc. Francuzów, 22 proc. Brytyjczyków, 23 proc. Włochów i 25 proc. Hiszpanów podziela takie nastawienie.

Dużo większa liczba Polaków niż Brytyjczyków wierzy, że przyszłość w ich kraju przyniesie pozytywny rozwój. (Fot. Getty Images)

66 proc. Polaków pozytywnie ocenia działanie demokracji w swoim kraju. To ponad dwa razy wyższy odsetek niż w Wielkiej Brytanii i Włoszech (po 31 proc.), Hiszpanii (32 proc.), Grecji (26 proc.) oraz Bułgarii (27 proc.). Wyższy odsetek zadowolonych niż nad Wisłą odnotowano jedynie w Holandii (68 proc.) i Szwecji (72 proc.).

Polacy prowadzą również w klasyfikacji dot. euroentuzjazmu. 84 proc. popiera UE. Podobnie jest na Litwie - 83 proc. Tymczasem w Wielkiej Brytanii, Grecji, Czechach i Francji poparcie dla Wspólnoty ledwie przekracza 50 proc.

Czytaj więcej:

Emerytura bez podatku? Tego chce niemal połowa Polaków

CBOS: Polacy przeciwni euro, związkom partnerskim i rozdziałowi państwa od Kościoła

CBOS: Mniej pracowników skarży się na naruszanie ich praw

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.09.2020
  GBP 4.920 złEUR 4.505 złUSD 3.836 złCHF 4.190 zł

  Sport


  Sport

  Reklama