Menu

Badanie: Ataku hakerów częściej obawiają się młodzi niż starsi Polacy

Badanie: Ataku hakerów częściej obawiają się młodzi niż starsi Polacy
Czy Polacy dbają o bezpieczeństwo w sieci i wiedzą jak się zachować po wycieku danych? (Fot. Getty Images)
Blisko co czwarty Polak boi się, że w czasie pandemii padnie ofiarą hakerów wyłudzających dane osobowe – wynika z badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów. Ataku cyberprzestępców częściej obawiają się młodzi niż starsi.
Reklama
Reklama

Według badania na zlecenie ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), blisko co czwarty Polak (23,4 proc.) obawia się, że w czasie pandemii padnie ofiarą hakerów wyłudzających dane osobowe. Jednocześnie jedna trzecia badanych nie dba o to, by hasło do logowania w banku lub serwisie internetowym było odpowiednio trudne.

Ponad 43 proc. ankietowanych uważa, że największym zagrożeniem w pandemii jest działalność oszustów próbujących wyłudzić dane. 33,7 proc. najbardziej obawia się tego, że padnie ofiarą wycieku danych z bazy instytucji państwowej lub prywatnej firmy. Dla 23,4 proc. największym zagrożeniem jest natomiast atak hakerów na komputer lub telefon.

Ataku cyberprzestępców częściej obawiają się najmłodsi respondenci, w wieku 18-24 lat (32,5 proc.), a mniej osoby między 55 a 64 rokiem życia (19,5 proc.) lub starsze (17 proc.). W przypadku próby wyłudzenia danych osobowych ankietowani najczęściej wskazywali na: usunięcie podejrzanej wiadomości lub rozłączenie się (60,2 proc.), zgłoszenie sprawy na policję (54,4 proc.).

Autorzy badania zwrócili uwagę, że zaledwie 61,2 proc. respondentów przyznaje, że wie, co zrobić w przypadku wyłudzenia lub kradzieży danych osobowych. Najlepiej przygotowani na wyciek danych są młodzi, między 18 a 24 rokiem życia. Blisko 74 proc. z nich zadeklarowało, że poradziłoby sobie w takim przypadku. Najwięcej ankietowanych uważa, że w przypadku wyłudzenia lub kradzieży danych należy zgłosić zdarzenia na policję (85,2 proc.), w banku, w którym ma się konto (69,7 proc.) oraz zmienić dane do logowania (69,7 proc.).

Jednocześnie 53,8 proc. badanych nie wie lub nie jest pewna, co zrobić gdy dojdzie do wycieków danych z serwisów internetowych, w których mają konta. Na pytanie "jak zareagowaliby na taką sytuację" wskazywali m.in. na: zmianę hasła dostępu do serwisu, z którego nastąpił wyciek (86,1 proc.) oraz zgłoszenie na policję (61,8 proc.). Na tego typu działania częściej zdecydowałyby się kobiety (68,4 proc.) niż mężczyźni (55,6 proc.).

Z badania wynika też, że 57,2 proc. respondentów nie wie lub nie jest pewna, jakie działania należałoby podjąć w sytuacji ataku cyberprzestępców. Pewność co do tego, jak powinno się zareagować, spada wraz z wiekiem respondentów. Najczęściej wybierane działania to: zmiana haseł (78,6 proc.), instalacja programu antywirusowego (67,1 proc.) i zgłoszenie sprawy na policję (62,9 proc.).

Jak podkreślają autorzy opracowania, co piąta osoba nie zmienia haseł do logowania w banku. Ponad 20 proc. ankietowanych zmienia hasło do konta bankowego raz w miesiącu lub częściej; 34,6 proc. robi to raz na pół roku. Natomiast 22 proc. nigdy tego nie zrobiło. Równocześnie 63,9 proc. deklaruje, że używa bardzo trudnych lub trudnych haseł dostępu do serwisów.

Według ekspertów niepokoić może fakt, że 36,5 proc. ankietowanych wykorzystuje jednakowe hasła w różnych serwisach. Najczęściej robi tak najmłodsza grupa respondentów, a najrzadziej osoby najstarsze, w wieku 65–74 lata.

Czytaj więcej:

Najpopularniejsze hasła na świecie? "123456" i "password"

7-latek z Niemiec grał na telefonie matki. Nabił rachunek na tysiące euro

Imię zwierzaka jako hasło? Ten błąd popełniają miliony mieszkańców UK

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama