Menu

BBC: Osoby z mniejszości etnicznych bardziej narażone na koronawirusa?

BBC: Osoby z mniejszości etnicznych bardziej narażone na koronawirusa?
Tak dzisiaj wyglądały ulice Newcastle upon Tyne (północna Anglia)... (Fot. Getty Images)
W Wielkiej Brytanii, podobnie jak to zauważono wcześniej w USA, prawdopodobnie występuje duża nadreprezentacja mniejszości etnicznych wśród osób poważnie chorych na Covid-19 - poinformowała dzisiaj stacja BBC.
Reklama

We wtorek podano, że w Chicago, trzecim co do wielkości mieście USA, ok. 70 proc. zmarłych na Covid-19 stanowią Afroamerykanie, choć ich udział w ogólnej liczbie mieszkańców to około jednej trzeciej. Podobna nadreprezentacja występuje także w Nowym Jorku, Detroit czy Nowym Orleanie, choć nie we wszystkich amerykańskich stanach publikowane są statystyki z podziałem na pochodzenie etniczne.

W Wielkiej Brytanii nie ma na razie żadnych statystyk zgonów ani zachorowań z podziałem na pochodzenie etniczne, tym niemniej pojawiają się sygnały sugerujące, że koronawirus bardziej dotyka mniejszości etniczne. BBC przywołuje dane z Krajowego Centrum Audytu i Badań nad Intensywną Terapią (ICNARC), które wskazują, że 35 proc. chorych w stanie krytycznym wywodzi się z mniejszości rasowych i etnicznych. Opierają się one na informacjach o ok. 2 000 pacjentów na oddziałach intensywnej terapii w Anglii, Walii i Irlandii Północnej.

Według tych danych, osoby pochodzenia azjatyckiego, których udział w całości populacji Anglii, Walii i Irlandii Północnej wynosił według ostatniego spisu powszechnego 7,5 proc., stanowiły 13,8 proc. spośród tych 2 000 chorych w stanie krytycznym. W przypadku czarnoskórych te liczby wynoszą odpowiednio 3,3 proc. i 13,6 proc., osób o innym pochodzeniu etnicznym 1 proc. oraz 6,6 proc., choć w przypadku osób o mieszanym pochodzeniu jest już odwrotnie - 2,2 proc. oraz 1,2 proc.

Na Oxford Street w Londynie już tydzień temu było wyjątkowo pusto... (Fot. Getty Images)

Przesłanką wskazującą na nadreprezentację mniejszości etnicznych wśród chorych w stanie krytycznym jest też sytuacja w londyńskiej dzielnicy Brent. Odsetek zakażeń - 250 na 100 tys. mieszkańców - jest tam najwyższy w całym kraju. Zarazem jest tam drugi najwyższy odsetek mieszkańców wywodzących się z mniejszości etnicznych ze wszystkich dzielnic Londynu. Z kolei w Londynie jako całości sięga on 40 proc. i jest znacznie wyższy niż w pozostałej części kraju.

Są jednak czynniki, które wyjaśniają tę nadreprezentację - wskazuje BBC. Osoby z mniejszości etnicznych częściej pracują w kluczowych zawodach, czyli tych, które są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem, np. w służbie zdrowia, jako kierowcy w komunikacji publicznej czy obsługa w sklepach. Z mniejszości etnicznych wywodzi się około jednej piątej pracowników publicznej służby zdrowia w Anglii, przy czym w przypadku osób mających kontakt z chorymi ten odsetek jest jeszcze wyższy - prawie jedna czwarta pielęgniarek i prawie 45 proc. lekarzy.

Innym czynnikiem są gorsze warunki mieszkaniowe, co utrudnia izolację bądź kwarantannę. Tylko 2 proc. gospodarstw domowych białych Brytyjczyków jest klasyfikowane jako przepełnione, podczas gdy w przypadku gospodarstw domowych osób pochodzących z Afryki subsaharyjskiej ten odsetek wynosi 15 proc., a wywodzących się z Bangladeszu - 30 proc.

Czytaj więcej:

Koronawirus w UK: Wynajmujący "nadal muszą płacić czynsz"

Airbnb w UK tylko dla "kluczowych pracowników"

Tesco do klientów w UK: Róbcie zakupy w sklepach stacjonarnych

  Komentarze
  • Tom
   9 kwietnia, 20:18

   to ciekawe, bo jak sie oglada materiały w tv ze szpitali nie ma tam ludzi etnicznych.

  • Ultravox2010
   9 kwietnia, 21:42

   Tu nie chodzi o kolor skory tylko o status spoleczny.Zalozmy,ze kilku Polakow mieszka w jednym mieszkaniu i wszyscy gdzies pracuja,kazdy gdzie indziej...,a kazdy chce przezyc...

  • Ajk
   9 kwietnia, 21:58

   Oj, rasista ten koronawirus...

  • Blady
   9 kwietnia, 23:07

   Pierdu pierdu. Polacy pracują wszędzie i jako mniejszość nie wskazuje na procenty. , może procenty mają we krwi hahaaa

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.05.2020
  GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

  Sport


  Sport

  Reklama