Menu

Azja ruszyła po polską żywność

Azja ruszyła po polską żywność
Mieszkańcy Korei Południowej lubują się m.in. w polskim piwie. (Fot. Getty Images)
Drób i mleko znad Wisły podbijają Daleki Wschód. Chiny zwiększyły zakupy żywności w Polsce aż o 76 proc., a Japonia o 73 proc. W Korei Południowej wzięcie ma z kolei polskie piwo - informuje dzisiejsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama

"Analiza baz GUS i Eurostatu przynosi zaskakujące wnioski. O ile eksport żywności ogółem wzrósł o 14 proc. w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2019 r. wobec analogicznego okresu przed rokiem (do 56 mld zł), to na rynki Azji jest znacznie wyższy. Do Chin polskie firmy wysłały żywność wartą aż o 76 proc. więcej, wzrost handlu z Japonią skoczył natomiast o 73 proc." - można przeczytać w "Rzeczpospolitej".

Według dziennika, tak radykalny wzrost Polska zawdzięcza w dużej mierze tzw. efektowi niskiej bazy, czyli dotychczasowym słabym wynikom eksportu żywności na te rynki.

"Rzeczpospolita" dodaje, żywność wysłana do Chin od stycznia do maja 2019 r. sięgnęła poziomu 74,9 mln euro, co oznacza wzrost o 76 proc. rok do roku. To przekłada się na dodatkowe 32 mln euro, czyli ponad 120 mln zł. Za połowę tej sumy odpowiada mięso i mleko.

Rośnie eksport polskiej, tradycyjnej żywności m.in. do Chin i Japonii. (Fot. Getty Images)

Dodano, że "statystyki eksportu nie są wolne od niespodzianek. W ubiegłym roku do Państwa Środka Polska wysłała niemały, bo wart 12 mln zł ładunek herbaty, a do Japonii niemal drugie tyle".

"Do tego wyspiarskiego kraju Polacy wysłałi w tym roku nawet filety rybne, warte blisko 5 mln zł. Rośnie także eksport piwa do Chin, jego wartość w tym roku sięgnęła do maja już 5 mln zł, o połowę więcej niż przed rokiem" - wskazano.

Jak możemy przeczytać, w tamtejszych sklepach widoczne są też czasem pojedyncze piwa kraftowe z Polski, ale nie jest to jeszcze bardzo powszechne. "Jeden z polskich producentów podbija Koreę Południową – eksport piwa do tego kraju skoczył w 2018 r. do 67 mln zł z zaledwie 17 mln zł rok wcześniej. A ponieważ do maja 2019 r. osiągnął już 29 mln zł, więc ma szanse pobić poprzedni rekord" - poinformowano.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Reklama