Menu

Austria: Uczniowie wiedeńskiej szkoły baletowej namawiani do palenia

Austria: Uczniowie wiedeńskiej szkoły baletowej namawiani do palenia
Uczniów szkoły baletowej działającej przy Operze Wiedeńskiej namawiano do palenia papierosów, by utrzymać szczupłą sylwetkę. (Fot. Getty Images)
Uczniowie prestiżowej szkoły baletowej działającej przy Operze Wiedeńskiej byli namawiani do palenia papierosów, by utrzymać szczupłą sylwetkę - wynika z raportu specjalnej komisji. Według niej, nad uczniami znęcano się psychicznie i fizycznie.
Reklama

Informacje o nieprawidłowościach w szkole baletowej pojawiły się w austriackich mediach już w kwietniu. Powołano specjalną komisję, która przesłuchała ponad 20 osób.

Jako pierwszy o nadużyciach napisał tygodnik "Falter". Według gazety, wobec uczniów stosowano "XIX-wieczne metody": tancerze byli bici, ciągnięci za włosy, a także kierowano pod ich adresem obraźliwe komentarze dotyczące ich sylwetki. Niektórzy uczniowie mieli wpaść w anoreksję i bulimię.

Wobec uczniów stosowano "XIX-wieczne metody": tancerze byli bici, ciągnięci za włosy, a także kierowano pod ich adresem obraźliwe komentarze dotyczące ich sylwetki. (Fot. Getty Images)

Raport opublikowany wczoraj po dochodzeniu komisji wskazuje, że w szkole dochodziło do psychicznego i fizycznego znęcania się nad dziećmi i nastolatkami.

Uczniom w wieku od 10 do 18 lat zalecano m.in. palenie papierosów. "Otrzymaliśmy informacje o tym, że uczniom zalecano, by zaczęli palić, bo to ogranicza głód" - poinformowała stojąca na czele komisji Susanne Reindl-Krauskopf, członkini zarządu Instytutu Prawa Karnego i Kryminologii na Uniwersytecie Wiedeńskim.

Komisja wykryła również, że do uczniów zwracano się po imieniu i używając rozmiaru ich odzieży - pisze Deutsche Welle, powołując się na raport.

Wiedeńska szkoła baletowa należy do najbardziej znanych w Europie. (Fot. Getty Images)

Opera Wiedeńska zapewniła, że podjęła kroki, by poprawić sytuację w szkole, a dobre samopoczucie uczniów jest dla niej "priorytetowe". Dodała, że dla dobra uczniów ograniczyła liczbę ćwiczeń i występów. Po ujawnieniu informacji o sytuacji w szkole akademia zorganizowała też zajęcia ze zdrowego odżywiania i zatrudniła psychologów. Komisja uznała jednak te środki za niewystarczające.

"Należy stwierdzić, że dzieci i nastolatkowie nie są wystarczająco chronieni przed dyskryminacją, zaniedbaniem i negatywnymi efektami zdrowotnymi" - wskazano w raporcie.

Wiedeńska szkoła baletowa należy do najbardziej znanych w Europie; ok. 80 proc. spośród jej 130 uczniów pochodzi z zagranicy.

Czytaj więcej:

Londyn: Polacy nagrodzeni "operowymi Oscarami"

Szwecja chce usunąć z programu nauczania hymn narodowy

Polskie szkoły pod specjalnym nadzorem

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Reklama