Menu

Australijski rugbista Folau wyrzucony z reprezentacji za homofobiczny post

Australijski rugbista Folau wyrzucony z reprezentacji za homofobiczny post
Rugbista nie odwołał swoich słów. (Fot. Getty Images)
Australijska federacja rugby zerwała kontrakt z czołowym zawodnikiem Israelem Folau za zamieszczenie w internecie postu, ocenionego jako homofobiczny. Według mediów, zawarta w lutym czteroletnia umowa opiewała na sumę 4 mln dolarów austrailjskich (2,77 mln USD).
Reklama

Folau miał być filarem reprezentacji w rozpoczynającym się 20 września w Japonii turnieju o Puchar Świata.

30-letni zawodnik jest praktykującym chrześcijaninem. W przeszłości krytykował legalizację małżeństw homoseksualnych przez parlament australijski. Burzę wywołał przed Świętami Wielkanocnymi, zamieszczając na Instagramie następujący post: "Pijacy, homoseksualiści, cudzołożnicy, kłamcy, złodzieje, ateiści, bałwochwalcy. Piekło czeka na was. Pokutujcie! Tylko Jezus może was zbawić".

Z tego powodu Folau musiał stawić się na początku maja przed komisją dyscyplinarną federacji. Mimo grożącej mu kary, nie odwołał swoich słów.

Dzisiaj federacja postanowiła zerwać z nim kontrakt.

"Israel, poprzez swoje działania, nie pozostawił nam innego wyboru" - wyjaśniła dyrektor federalny federacji Raelene Castle, dodając, że decyzja była "bolesna".

Sprawa Folau, reprezentanta Australii tongijskiego pochodzenia, podzieliła drużynę narodową. Niektórzy potępili go, ale część zawodników stanęła w jego obronie.

"Wyrzućcie mnie i wszystkich innych graczy rugby z wysp Pacyfiku, ponieważ mamy tę samą wiarę chrześcijańską" - napisał na Facebooku jego kolega z reprezentacji Taniela Tupou.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.03.2021
  GBP 5.245 złEUR 4.539 złUSD 3.751 złCHF 4.098 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama