Menu

Australia: Piłkarki i piłkarze z identycznymi zarobkami

Australia: Piłkarki i piłkarze z identycznymi zarobkami
"Dziewczyny grające w reprezentacji dostały to, na co zasłużyły". (Fot. Getty Images)
Zawodnicy i zawodniczki reprezentacji Australii w piłce nożnej będą otrzymywali takie same premie za grę w zespole narodowym - oficjalnie potwierdził prezes tamtejszej federacji piłkarskiej (FFA) Chris Nikou.
Reklama

O zrównanie wysokości premii otrzymywanych przez kobiety i mężczyzn, zawodniczki reprezentacji Australii walczyły od dawna. Początkowo ich argumenty nie znajdowały uznania we władzach FFA i dopiero groźba strajku zdecydowanie przyśpieszyła negocjacje.

"Piłka nożna jest grą dla wszystkich, a nowy układ zbiorowy, jaki został opracowany, będzie stanowił krok w kierunku przyjęcia wartości równości, integracji i równych szans" - oświadczył prezes FFA.

Podpisane dzisiaj porozumienie, oprócz kwestii finansowych, określa także warunki, w jakich będą działały drużyny narodowej kobiet i mężczyzn. Zawodniczki "Matildas" i zawodnicy "Socceroos" na wyjazdowe mecze reprezentacji mają podróżować w takich samych warunkach, samolotami w klasie biznes. Dotychczas mieli to zagwarantowane wyłącznie mężczyźni.

"Dziewczyny grające w reprezentacji dostały to, na co zasłużyły" - ocenił porozumienie kapitan reprezentacji Australii Mark Milligan.

Natomiast obrońca reprezentacji kobiet Elise Kellond-Knight przyznała, że porozumienie jest wyrazem szacunku dla ciężkiej pracy wykonywanej przez jej koleżanki. "Jako zawodniczka zawsze o tym marzyłam, abyśmy wszyscy byli w sporcie równi" - podkreśliła.

Zadowolony z porozumienia jest także dyrektor generalny związku australijskich piłkarzy zawodowych John Didulica. "To wyjątkowy kontrakt, niech będzie przykładem dla innych federacji. W sporcie wszyscy powinni być sobie równi" - zadeklarował.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama