Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Australia: Ogłoszono pierwsze od 24 lat referendum. Dotyczy praw ludności rdzennej

Australia: Ogłoszono pierwsze od 24 lat referendum. Dotyczy praw ludności rdzennej
Australijski premier ogłosił wyjątkowe refernedum, mające na celu zwrócenie uwagi na prawa rdzennej ludności tego kontynentu. (Fot. Getty Images)
Premier Australii Anthony Albanese ogłosił wczoraj przeprowadzenie w kraju pierwszego od 24 lat referendum, w którym zostanie zadane pytanie o zgodę obywateli na utworzenie przy parlamencie ciała doradczego dla przedstawicieli ludności rdzennej.
Reklama
Reklama

Referendum prawdopodobnie odbędzie się w drugiej połowie obecnego roku, jednak jego dokładna data nie została jeszcze ustalona. Ludność rdzenna stanowi 3,2 proc. społeczeństwa Australii.

"To nie jest kwestia symboliki, ale uznania (praw ludności rdzennej), czyli czegoś o wiele ważniejszego" - wyjaśnił Albanese, cytowany przez portal Sky News Australia.

Jeśli obywatele zgodzą się w referendum na uznanie praw dotyczących samodecydowania Aborygenów oraz Wyspiarzy z Cieśniny Torresa, którzy według australijskiego rządu stanowią odrębne grupy etniczne, zostanie utworzone ciało doradcze przy australijskim parlamencie.

Rdzenny mieszkaniec Australii z flagą Aborygenów. (Fot. Getty Images)

W referendum ma zostać zadane pytanie o to, czy obywatele "zgadzają się na proponowaną zmianę" w konstytucji.

Minister ds. rdzennych Australijczyków Linda Burney uznała planowane referendum za historyczne wydarzenie. Australijski rząd uważa, że wprowadzenie ciała doradczego, zajmującego się sprawami dotyczącymi rdzennej ludności stanowi szansę na naprawę wyrządzonych w przeszłości krzywd, spowodowanych kolonializmem - podaje CNN.

Wedle rządowych statystyk, Aborygeni i Wyspiarze z Cieśniny Torresa cierpią z powodu znacznie gorszego zdrowia, wyższej śmiertelności i słabszych wyników ekonomicznych w porównaniu z resztą populacji Australii.

Czytaj więcej:

UK, USA i Australia zapewniają: "Nasze okręty nie będą miały broni jądrowej"

  Komentarze
  • Borysław Pupka
   25 marca, 06:32

   To referendum w sprawie pedofilów LGBTiQuQu nie było? buhahahaha Niedługo baby w swoich sportach będą mogły liczyć na miejsca poza pierwsza piątka lub dziesiątka hahahaha Dobrze, nie ma zmiłuj;DDD

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.06.2023
  GBP 5.2543 złEUR 4.5148 złUSD 4.1903 złCHF 4.6332 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama