Menu

Ataki hakerów na służby zdrowia Wielkiej Brytanii i USA

Ataki hakerów na służby zdrowia Wielkiej Brytanii i USA
Chodzi o zakrojone na wielką skalę akcje "password spraying", czyli próby masowych włamań na konta za pomocą popularnych haseł. (Fot. Getty Images)
Amerykańska agencja CISA i brytyjska NCSC wydały dzisiaj wspólne oświadczenie, informujące o zagrożeniu ze strony wspieranych przez obce państwa grup hakerów, atakujących instytucje, zajmujące się pandemią Covid-19.
Reklama

W dokumencie tym brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) i amerykańska Agencja Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA) podały, że wykryły "wrogie cyberkampanie, wymierzone w organizacje zaangażowane w odpowiedź na koronawirusa". Chodzi o zakrojone na wielką skalę akcję "password spraying", czyli próby masowych włamań na konta, używając do tego popularnych haseł.

Zdaniem agencji, celem wspieranych przez państwa grup hakerów (APT) jest masowe "zbieranie informacji osobistych, własności intelektualnej i informacji zgodnych z narodowymi priorytetami". Atakowane są głównie narodowe i międzynarodowe organizacje służby zdrowia, firmy farmaceutyczne oraz instytucje naukowe prowadzące badania medyczne.

Służby apelują do pracowników służby zdrowia o zmiany haseł oraz wykorzystywanie uwierzytelnienia wielopoziomowego (np. potwierdzanie haseł za pomocą telefonów). Rekomendują, by hasła składały się z trzech przypadkowych słów.

Komunikat wspomina, że poza grupami wspieranymi przez państwa, ataki przeciwko organizacjom służby zdrowia prowadzą również indywidualni cyberprzestępcy. CISA poinformowała, że w ciągu tygodnia usunęła 395 stron używanych przez hakerów do infekowania komputerów wirusem przez tzw. phishing.

Czytaj więcej:

Dane z 23 mln skradzionych kart płatniczych wystawiono na sprzedaż

Cyberatak na szpital w Czechach. System IT sparaliżowany

W czasie pandemii Polacy obawiają się wycieku danych

  Komentarze
  • Artur
   5 maja, 20:19

   Niech zgadne, ze to Rosja a nie np usa i ci tutaj. Na pewno Rosja! Albo Chiny!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama