Menu

Atak terrorystyczny na London Bridge. Są ofiary

Atak terrorystyczny na London Bridge. Są ofiary
Policja podaje, że atak mógł mieć podłoże terrorystyczne. (Fot. Getty Images)
Londyńska policja potwierdziła, że incydent, do którego doszło dzisiaj po południu na Moście Londyńskim (London Bridge) był próbą ataku terrorystycznego. Sprawca został zastrzelony przez policję, ale kilka osób zostało rannych, a - jak poinformowała policja - a przynajmniej dwie zmarły w wyniku zadanych ran nożem.

Londyńska policja poinformowała na Twitterze, że o godz. 13:58 interweniowała na London Bridge. Dokładne okoliczności zdarzenia nie są jeszcze znane, ale wygląda na to, że sprawca - uzbrojony w sporej wielkości nóż i z przyczepionymi do ubrania atrapami ładunków wybuchowych - został powstrzymany przez przypadkowych przechodniów, którzy odebrali mu nóż.

Kilka osób zostało rannych - nie wiadomo na razie, czy wskutek ran zadanych przez napastnika, czy w trakcie szamotaniny z nim, a jak poinformowano po godz. 18:00, dwie osoby zmarły. Policja, która po chwili przybyła na miejsce zdarzenia, zastrzeliła sprawcę. Na razie nie wiadomo nic na jego temat, poza faktem, że był mężczyzną.

Początkowo media podawały, że na moście doszło do strzelaniny w wyniku bójki. "Szedłem przez London Bridge, gdy zobaczyłem, jak po drugiej stronie mostu toczy się walka; kilka osób rzuciło się na jakiegoś mężczyznę" - relacjonował dziennikarz BBC, John McManus.

"Wtedy bardzo szybko pojawiła się policja, w tym uzbrojeni finkcjonariusze. Następnie oddano strzał do tego człowieka" - dodał McManus.

Most pozostaje zamknięty w związku ze zbieraniem przez policję dowodów, ale zapewniła ona, że nie ma już żadnego bezpośredniego zagrożenia. Na razie nie wiadomo, kiedy ruch na moście zostanie wznowiony.

Nie jest jasne też na razie, czy ciężarówka, która na przekazywanych obrazach wideo stała w poprzek mostu i została otoczona przez uzbrojoną policję, miała jakikolwiek związek z atakiem.

Do dzisiejszego incydentu odniósł się burmistrz Londynu, Sadiq Khan. "Jestem w kontakcie z policją, która na bieżąco o wszystkim mnie informuje. Otrzymałem potwierdzenie, że są ranni. Jestem całym sercem z tymi osobami i ich rodzinami" - oświadczył Khan.

"Musimy być silni i zjednoczeni w obliczu terroru. Ci, którzy chcą nas zaatakować i podzielić, nigdy nie odniosą sukcesu" - podkreślił burmistrz Londynu.

Na tym samym moście doszło w czerwcu 2017 r. do ataku terrorystycznego - trzech zainspirowanych działaniami tzw. Państwa Islamskiego mężczyzn śmiertelnie potrąciło samochodem trzech przypadkowych przechodniów, po czym w innym miejscu zaatakowała inne osoby nożami.

Na początku listopada władze brytyjskie obniżyły poziom zagrożenia terrorystycznego z "poważnego" na "znaczący", czyli do najniższego od sierpnia 2014 r. "Znaczący" poziom zagrożenia terrorystycznego jest trzecim w pięciostopniowej skali i oznacza, że atak może nastąpić bez ostrzeżenia.

Premier Boris Johnson, który po informacji o incydencie powrócił ze swojego okręgu wyborczego do Londynu, w wydanym oświadczeniu podziękował służbom bezpieczeństwa oraz przechodniom za ogromne bohaterstwo i zapewnił o solidarności z poszkodowanymi w tym zdarzeniu.

O bohaterstwie osób, które zatrzymały sprawcę, mówił też burmistrz Londynu Sadiq Khan. Solidarność z poszkodowanymi wyrazili również przywódcy pozostałych partii politycznych, którzy w piątek prowadzili kampanię przed wyznaczonymi na 12 grudnia wyborami parlamentarnymi.

  Komentarze
  • Drakus
   29 listopada 2019, 20:43

   Akcja jak z filmu. Jakiś frajer biegał z nożem to mu go zabrali przechodnie. Czyn bardzo bohaterski, nawet widać tu policjantów, którzy go zastrzelili. Każdy stanął na wysokości zadania. Nie wiadomo jeszcze czy to prawdziwy terrorysta, ale mniejsza o to. Powinni w takich sytuacjach podawać w wiadomościach jakiś numer konta bohaterów, a Ci na pewno zostaliby godnie wynagrodzeni. Takie czyny należy nie tylko chwalić słowem, ale i wynagrodzić. Chwała dla Bohaterów!.

  • Olek
   29 listopada 2019, 20:45

   Do Anetki ile mama sniegu zjadla ze takiego balwana urodzila

  • Sad
   29 listopada 2019, 21:44

   oooooooooo nastepny tylko incydent

  • Czytelnik anonimowy
   29 listopada 2019, 22:15

   @Kamil Limak: zrzeczenie sie obywatelstwa polskiego jest praktycznie niemozliwe - decyzje podejmuje Prezydent RP, prawo nie przewiduje zadnego terminu rozpatrzenia wniosku, odwolania od ewentualnej decyzji odmownej tez nie ma. A skoro tak sie Panu podoba pisowska Polska, to co Pan robi w tym tak znienawidzonym przez Pana UK?

  • Tomek
   30 listopada 2019, 06:38

   Ten mężczyzna zabił dwie osoby nie ma co do tego wątpliwości ale POLICJA BRYTYJSKA NIE JEST WCALE OD NIEGO LEPSZA zamordowała tego człowieka z zimną krwią oddając do niego strzał z karabinu maszynowego gdzie wpierw odciągnęła ludzi którzy go OBEZWŁADNILI i ODEBRALI NURZ a później wycelowała w tył głowy i z zimną krwią brutalnie zabiła człowieka nawet SS KOMANDO Zbrodniarze Nazistowskiej Rzeszy wpierw przesłuchiwali i brali jeńców do niewoli a w tym przypadku nie chciano napastnika przesłuchać tylko odrazu wydano wyrok przez Dowództwo Policji i Premiera do BRUTALNEGO ROZSTRZELANIA Bez Sądu!!!!

  • Miejscowy
   30 listopada 2019, 09:27

   niech Anglicy nauczą się pisać imię "Łukasz".

  • Oko za oko
   30 listopada 2019, 11:02

   Do Tomka ; jaki sąd ???bys tam byl i mial bron nawet bys sie nie zastanawiał walic z ostrej jak do kaczek i tyle nie ma miejsc na sąd, oni nie maja litosci zabijac cywilow ,postaw się teraz w sytuacji rodzin co stracili bliskich !!! Ty to pewnie bys kreda pisal i ustawił sobie flagę na fejsie . Bohaterstwo tych ludzi w tych czasach jeszcze w Uk jest nad zwyczaj nieprawdopodobne I działanie policji tak samo !!!

  • Ania
   30 listopada 2019, 17:27

   Do Pani Elżbieta Pajtra , proponuję poćwiczyć ortografię.

   Do Tomka: Bardzo dobrze się stało. Gdyby na moście była Twoja mama to też byś napisał jakie to barbarzyństwo, że policja brytyjska zabiła mordercę Twojej mamy?

   Reasumując :
   Mieszkam w Anglii uli uważam, że dobrze się stalo, że osoba odpowiedzialna została odstrzelona. Niech to będzie przestrogą dla innych , którzy czyhają na.nasze życie.

  • Zosia
   30 listopada 2019, 20:37

   niestety jedna z osob zaatakowanych przez terroryste jest drugi Polak , w stanie ciezkim w szpitalu ...
   starajcie sie przeslac dobra energie w jego strone aby to przetrwal

  • Tomek
   1 grudnia 2019, 11:39

   Do Pani Ani: A Gdyby na moście było to twoje dziecko albo Pani z nożem w ręku i z chorobą psychiczną też byś powiedziała Policjantowi żeby oddał strzał śmiertelny w tył Głowy albo sama byś zastrzeliła z zimną krwią swoje dziecko ?
   Reasumując:
   Jeśli takie wnioski wysuwają ludzie zdrowi psychicznie mieszkający w Anglii, to niech nie mają później pretensji iż POLICJA BRYTYJSKA traktuje ich jak G Ó W N O drugiej albo czwartej kategorii przy ustalaniu morderstw , prowadzeniu dochodzeń, a później wydawaniu śmiesznych, nie sprawiedliwych WYROKÓW przez SĄDY BRYTYJSKIE O MORDERSTWA NA POLAKACH !!!

  Dodaj komentarz

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport