Menu

Atak na London Bridge: Polak jednym z bohaterów, którzy powstrzymali terrorystę

Atak na London Bridge: Polak jednym z bohaterów, którzy powstrzymali terrorystę
"Daily Mail" publikuje dzisiaj zdjęcia z zajścia, nazywając Polaka bohaterem. (Fot. "Daily Mail"/screenshot)
Jedną z osób, które wczoraj pomogły powstrzymać terrorystę na Moście Londyńskim w stolicy Wielkiej Brytanii, był Polak pracujący w budynku, gdzie rozpoczął się atak - podał w sobotę dziennik 'The Times'. Do walki z terrorystą użył on półtorametrowego kła narwala.

Na jednym z nagrań z Mostu Londyńskiego (London Bridge) widać, jak dwóch mężczyzn walczy z terrorystą: jeden używając do tego gaśnicy, drugi - zdjętego ze ściany budynku Fishmongers' Hall kła narwala, ssaka morskiego z rzędu waleni. Okazuje się, że tym drugim mężczyzną był pracujący tam Polak o imieniu Łukasz.

Jak powiedział "The Timesowi" jeden z jego kolegów, Polak pobiegł w kierunku terrorysty, mimo iż wiedział, że ten ma na sobie ładunki wybuchowe (dopiero później okazało się, że to atrapy). "Możliwość bycia dźgniętym nożem nie powstrzymała go przed walką. Łukasz jest bohaterem" - mówi cytowany przez gazetę świadek. Powiedział też, że Łukasz został ranny w rękę, ale nic poważnego się nie stało.

Cechą charakterystyczną narwala jest pojedynczy, spiralnie skręcony górny lewy kieł, który może dorastać u samców nawet do 3 m długości. (Fot. Getty Images)

Dramatyczne wydarzenia, do których doszło w piątek wczesnym popołudniem, zaczęły się nie na samym moście, lecz w znajdującym się przy jego północnym krańcu budynku Fishmongers' Hall, gdzie odbywała się konferencja na temat wymiaru sprawiedliwości. Sprawca najpierw groził wysadzeniem budynku w powietrze, po czym zaczął atakować sporej wielkości nożem osoby będące w budynku. Broniły się one przy użyciu przedmiotów, które znalazły pod ręką i zdołały wypchnąć napastnika na zewnątrz, na most.

Tam terrorysta próbował atakować przypadkowych przechodniów, ale został powalony na ziemię przez osoby, które wybiegły za nim z Fishmongers' Hall - w tym m.in. Polaka z kłem narwala i innego mężczyznę z gaśnicą - oraz przez osoby znajdujące się akurat na moście. Powalili terrorystę na ziemię i wyrwali z ręki nóż. Chwilę później przybyli na miejsce funkcjonariusze, obawiając się, że może on zdetonować ładunki wybuchowe, zastrzelili sprawcę.

Bohaterstwo przypadkowych przechodniów, którzy ryzykując własnym życiem rzucili się, aby obezwładnić uzbrojonego terrorystę, spotkało się z powszechnym uznaniem brytyjskich polityków ze wszystkich opcji.

"Chcę oddać hołd niezwykłej odwadze tych członków społeczeństwa, którzy fizycznie interweniowali, aby chronić życie innych. Dla mnie reprezentują oni to, co najlepsze w naszym kraju i dziękuję im w imieniu całego naszego kraju" - mówił wieczorem premier Boris Johnson z Partii Konserwatywnej.

"Co jest niezwykłe w obrazach, które widzieliśmy, to zapierający dech w piersiach heroizm członków społeczeństwa, którzy dosłownie wybiegli w kierunku niebezpieczeństwa, nie wiedząc, co ich spotka. Nie wiedzieli, że to atrapa (ładunku wybuchowego). Oni naprawdę są najlepszymi spośród nas" - oświadczył z kolei laburzystowski burmistrz Londynu Sadiq Khan.

W ataku zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne. W nocy z piątku na sobotę policja podała, że sprawcą był 28-letni Usman Khan, który wcześniej został skazany za przestępstwa związane z terroryzmem i zwolniony warunkowo z więzienia w ubiegłym roku.

Czytaj więcej:

Atak terrorystyczny na London Bridge. Są ofiary

Policja: Sprawca ataku w Londynie był skazany za terroryzm

  Komentarze
  • Londyn
   30 listopada 2019, 14:10

   Rzad UK nawpuszczal terorystow a obywatele musza sie bronic sami to wiele daje do myslenia .

  • Al
   30 listopada 2019, 15:56

   Jutro w The Sun będzie że "Polski emigrant ukradł kieł narwala i chciał zadźgać przechodnia na moście".

  • Made in Poland
   30 listopada 2019, 16:38

   Brawo, Łukasz! Wszyscy Polacy są z Ciebie dumni! Mamy nadzieję, że się ujawnisz i zbierzesz zasłużone pochwały, bo trzeba mieć szaloną odwagę, żeby na terrorystę rzucać się tylko z kłem narwala... ;-)

  • Dokładnie tak jak
   30 listopada 2019, 17:09

   napisałes Londyn , tak samo byłoby w Polsce jak w innych krajach , w Polsce to ludzie ludziom najbardziej pomagaja w biedzie i chorobie a nie rzad w poprzednich latach czy w kazdych innych i obecnie tez oprcz tego 500+ ktore i tak te dzieci beda spłacac w swojej przyszłosci

  • Emi
   30 listopada 2019, 18:20

   Juz sie tak nie podniecajcie... Artykuły są tak napisane np. Luckash albo one man, że nikt nawet nie rozpoznaje, że chodzi o Polaka. Znowu Brytyjczycy pomniejszają zasługi Polaka, który być może zginąlby obroniac ich przed terrorysta, którego sami sobie wyhodowali. Rozejść sie...

  • JAROSŁAW
   30 listopada 2019, 18:58

   POLICJA BRYTYJSKA TO MORDERCY Z KARABINAMI ZABIJAJĄ BEZBRONNYCH LEZĄCYCH NA ZIEMI !!!!!!!!!!!!

  • Raze
   30 listopada 2019, 21:06

   " sprawcą był 28-letni Usman Khan, który wcześniej został skazany za przestępstwa związane z terroryzmem i zwolniony warunkowo z więzienia w ubiegłym roku" i wylazł cały debilizm brytyjskiego sądownictwa. No trudno mi znaleźć inne określenie.

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport