AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

Przedsiębiorstwo przekazało, że z uwagi na nadwyżkę zmodernizowanych szczepionek spadł popyt na jej preparat Vaxzevria, który już nie jest produkowany ani dostarczany.
Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny wcześniej przyznał, że szczepionka może powodować skutki uboczne, takie jak zakrzepy krwi i niska liczba płytek krwi - przypomina agencja Reutera. Wniosek o wycofanie szczepionki został złożony 5 marca, a wszedł w życie 7 maja - podał brytyjski dziennik "Daily Telegraph".
"Według niezależnych szacunków, w samym pierwszym roku stosowania leku uratowano życie ponad 6,5 miliona osób, a na całym świecie dostarczono ponad 3 miliardy dawek" – czytamy w oświadczeniu firmy.
"Nasze wysiłki zostały docenione przez rządy na całym świecie i są powszechnie uważane za kluczowy element zakończenia globalnej pandemii. Będziemy teraz współpracować z organami regulacyjnymi i naszymi partnerami, aby wytyczyć jasną ścieżkę prowadzącą do zakończenia tego rozdziału i znaczącego wkładu w pandemię Covid-19" - dodają przedstawiciele AstraZeneca.
AstraZeneca to withdraw Covid vaccine https://t.co/NrHpNWjtwa
— BBC News (UK) (@BBCNews) May 8, 2024
W 2021 r. firma AstraZeneca zmieniła nazwę swojej szczepionki przeciw Covidowi na Vaxzevria. Preparat został dopuszczony do stosowania u osób w wieku 18 lat i starszych, podawany w postaci dwóch wstrzyknięć, zwykle w mięsień ramienia, w odstępie około trzech miesięcy. W niektórych krajach był również używany jako zastrzyk przypominający.
Szczepionka składa się z innego wirusa z rodziny adenowirusów, zmodyfikowanego tak, aby zawierał gen wytwarzający białko SARS-CoV-2, wirusa wywołującego Covid-19 - nie zawiera jednak samego wirusa i nie może go wywołać.
Chociaż ogólnie stwierdzono, że Vaxzevria jest bezpieczna i skuteczna, niosła ze sobą ryzyko rzadkiego, ale poważnego działania niepożądanego, znanego jako zakrzepica z małopłytkowością (TTS). Rzadki zespół wystąpił u około dwóch do trzech osób na 100 000 zaszczepionych.
AstraZeneca to withdraw COVID-19 vaccine globally, Telegraph reports https://t.co/6LslJcs3py pic.twitter.com/YcBk7BdcmR
— Reuters (@Reuters) May 7, 2024
Kierownik epidemiologii na Uniwersytecie Deakin w Australii, profesor Catherine Bennett, stwierdziła, że szczepionka odegrała kluczową rolę w światowej walce z wirusem, szczególnie na początku pandemii, kiedy dostępna była ograniczona liczba szczepionek.
"Uratowało to miliony istnień ludzkich i nie należy o tym zapominać" – zauważyła.
W najnowszym zaleceniu dotyczącym szczepionki przeciwko Covid-19 wydanym przez Światową Organizację Zdrowia w kwietniu stwierdzono, że receptury szczepionek przeciwko Covid-19 powinny być ukierunkowane na linię wirusa JN.1, która wypiera istniejące warianty linii XBB.
Czytaj więcej:
Brytyjscy naukowcy wciąż badają wpływ szczepionek przeciwko COVID-19. Oto wyniki najnowszych analiz
Niemcy: Mężczyzna został zaszczepiony przeciw koronawirusowi 217 razy