Menu

Artykuł księcia Karola w dzienniku "L'Osservatore Romano"

Artykuł księcia Karola w dzienniku "L'Osservatore Romano"
Książę Karol przypomniał, że Newman "zapoczątkował otwartą debatę między katolikami i innymi chrześcijanami, torując drogę do późniejszych dialogów ekumenicznych". (Fot. Getty Images)
Znaczenie dialogu ekumenicznego i szanowania różnic oraz wyrzeczenie się nietolerancji - to tematy artykułu brytyjskiego następcy tronu księcia Karola w watykańskim dzienniku 'L'Osservatore Romano', opublikowanego wczoraj.
Reklama

Syn królowej Elżbiety II stał na czele delegacji Zjednoczonego Królestwa podczas dzisiejszej kanonizacji kardynała Johna Henry’ego Newmana pod przewodnictwem papieża Franciszka na placu Świętego Piotra.

John Henry Newman (1801-1890) to brytyjski konwertyta; wyświęcony w Kościele anglikańskim przeszedł na katolicyzm w dojrzałym wieku. Przyjął katolickie święcenia kapłańskie i wstąpił do zgromadzenia księży filipinów.

Prowadził działalność m.in. w Dublinie, gdzie brał udział w organizacji katolickiego uniwersytetu, był też jego rektorem. Później zaangażował się w prace na rzecz rozwoju edukacji katolickiej w Anglii.

W swej działalności jako katolicki duchowny Newman był często osamotniony i spotykał się z brakiem zrozumienia i nieufnością obu stron, a także z przejawami wrogości. Zarzucano mu, że jest "półkatolikiem". W 1879 roku papież Leon XIII w pełni go zrehabilitował i mianował kardynałem.

Newman zmarł w wieku 89 lat. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1986 roku. Błogosławionym ogłosił go papież Benedykt XVI w Birmingham w czasie swej wizyty w Wielkiej Brytanii w 2010 roku.

John Henry Newman był najwybitniejszym przywódcą anglokatolicyzmu i jednym z liderów ruchu oksfordzkiego. (Fot. Getty Images)

"John Henry Newman: harmonia różnicy" - to tytuł artykułu księcia Karola, zamieszczonego na pierwszej stronie watykańskiej gazety w przeddzień kanonizacji.

„Kiedy papież Franciszek kanonizuje jutro kardynała Johna Henry’ego Newmana, pierwszego od ponad 40 lat Brytyjczyka, który zostanie ogłoszony świętym, będzie to powód do radości nie tylko w Zjednoczonym Królestwie i nie tylko dla katolików, ale także dla wszystkich tych, którzy mają w sercu wartości, jakie go inspirowały" - napisał następca tronu.

„W epoce, w której żył Newman, reprezentował życie ducha przeciwko siłom poniżającym ludzką godność i przeznaczenie. W epoce, w której dostępuje świętości, jego wzór jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek wcześniej z racji tego, że potrafił bronić, nie oskarżając, nie zgadzać się bez okazywania braku szacunku, z racji tego, w jaki sposób umiał zobaczyć różnice jako miejsca spotkania, a nie wykluczenia" - podkreślił książę Karol. Przypomniał, że działalność kardynała Newmana przypadła na czasy, gdy wiarę kwestionowano tak jak nigdy dotąd.

„Jego zaangażowanie, najpierw w teologię anglikańską, a potem, po nawróceniu, w katolicką, robiło wrażenie nawet na jego przeciwnikach z racji odważnej uczciwości, nieustępliwego rygoru i oryginalności myśli" - dodał.

Książę Karol (po lewej) i prezydent Włoch Sergio Mattarella podczas dzisiejszej uroiczystości w Watykanie. (Fot. Getty Images)

Książę Karol przypomniał, że Newman „zapoczątkował otwartą debatę między katolikami i innymi chrześcijanami, torując drogę do późniejszych dialogów ekumenicznych".

„Być może rzeczą najważniejszą ze wszystkich w tym czasie, gdy byliśmy świadkami zbyt wielu ciężkich ataków ze strony sił nietolerancji na wspólnoty i jednostki, wśród nich wielu katolików z powodu ich wiary, jest to, że bronił on swych przekonań mimo krzywd wynikających z przynależności do religii, której wyznawcom odmawiano pełnego udziału w życiu publicznym" - napisał książę Karol.

Wraz z kardynałem Newmanem na ołtarze zostaną wyniesione w niedzielę cztery błogosławione: włoska zakonnica kamilianka Giuseppina Vannini (1859-1911), siostra Maria Teresa Chiramel Mankidiyan (1876-1926) z Indii, założycielka Zgromadzenia Świętej Rodziny, zakonnica z Brazylii Dulce Lopes Pontes (1914-1992) i Szwajcarka Marguerite Bays (1815-1879) – tercjarka franciszkańska, mistyczka i stygmatyczka.

Czytaj więcej:

Watykan: Powstanie system zgłaszania pedofilii i zaniedbań

Papież: Na świecie jest ukryty ocean dobra

Papież Franciszek był przez 25 minut uwięziony w zablokowanej windzie

Tusk spotkał się z papieżem. Podarował mu dąb z Polski

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama