Menu

Aresztowania na MŚ w Seefeld. Polaków to nie dotyczy

Aresztowania na MŚ w Seefeld. Polaków to nie dotyczy
Austriacka policja przeszukiwała dzisiaj między innymi pokoje w hotelu Bergland w Seefeld. (Fot. Getty Images)
'Nas ta akcja nie dotyczy, u nas jest spokój' - poinformował prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner w związku z przeszukaniami i zatrzymaniami dokonanymi przez austriacką policję podczas mistrzostw świata w konkurencjach klasycznych w Seefeld.
Reklama

"O całej sprawie dowiedziałem się dopiero teraz. Nas ta akcja nie dotyczy, u nas jest spokój. Zadzwoniłem nawet jeszcze do naszych trenerów i wszyscy potwierdzili, że żadne policyjne przeszukania nie miały miejsca" - przekazał Tajner.

Skutkiem działań policji, m.in. przeszukań dokonanych w 16 miejscach, m.in. hotelach, kwaterach i domach prywatnych, było zatrzymanie siedmiu osób, w tym pięciu sportowców. W skład tej piątki wchodzili biegacze narciarscy: po dwóch z Austrii i Estonii oraz jeden z Kazachstanu. Dwie kolejne osoby, m.in. lekarza sportowego, zatrzymano w niemieckim Erfurcie.

Jeśli chodzi o Austriaków, to federacja narciarska tego kraju potwierdziła, że zatrzymani zostali 26-letni Dominik Baldauf i jego rówieśnik Max Hauke. Obaj nie odnieśli dotychczas większych sukcesów, choć w Seefeld zajęli szóste miejsce w sprincie drużynowym.

Nazwisk pozostałej trójki nie ujawniono póki co, choć do rozgrywanego w tym czasie biegu na 15 km nie przystąpili, mimo że widnieli na listach startowych, 31-letni Kazach Aleksiej Połtoranin, dwukrotny medalista MŚ z 2013 roku i zwycięzca pięciu zawodów Pucharu Świata, który w Seefeld był 11. w biegu łączonym 2x15 km oraz mniej liczący się w stawce biegaczy Estończycy Andreas Veerpalu i Karel Tammjarv.

Federalny Urząd Policji Kryminalnej zapowiedział dzisiaj konferencję prasową w Innsbrucku, której tematem ma być "rozbicie międzynarodowej siatki dopingowej". Z wcześniejszego komunikatu policji wynika, że dzisiejsza akcja to element trwającego od kilku miesięcy międzynarodowego śledztwa ws. oszustwa sportowego, polegającego m.in. na komercyjnym wykorzystaniu nielegalnych substancji. Mózgiem operacji miał być niemiecki lekarz sportowy.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama