Menu

Areszt za obchody Halloween? Pochylą się nad tym polscy posłowie

Areszt za obchody Halloween? Pochylą się nad tym polscy posłowie
Projekt ustawy zakłada, że "kto przebiera się za kojarzącą się z piekłem postać, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni". (Fot. Getty Images)
Komisja sejmowa zajmie się ustawą przewidującą kary za m.in. wypowiadanie słów 'cukierek albo psikus'. Wpłynęła ona w formie petycji, a bieg nadała jej marszałek Elżbieta Witek – informuje dzisiejsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama

Jak informuje gazeta, projekt ustawy o wspieraniu tradycji narodowych RP, która m.in. zakłada, że "kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni" została skierowana do Sejmu przez anonimowego obywatela.

"Nad propozycją z całą powagą będą musieli pochylić się posłowie, a wcześniej zaopiniują ją eksperci z Biura Analiz Sejmowych. Powód? Bieg petycji nadała marszałek Sejmu Elżbieta Witek" - wskazuje "Rz".

Gazeta dodaje, że rozpatrywanie przez Sejm takich pism to efekt uchwalonej w 2014 roku ustawy o petycjach. "Przewiduje, że każda osoba fizyczna, prawna, nawet jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną może złożyć petycję do dowolnego organu władzy publicznej. W efekcie wejścia ustawy w życie utworzono w Sejmie Komisję do Spraw Petycji, do której od tamtego czasu skierowano ponad 740 spraw" - pisze dziennik.

Nad "egzotyczną petycją" z całą powagą będą musieli pochylić się posłowie. (Fot. Getty Images)

"Jednak nawet na tle tak znaczącej liczby petycji, ta o Halloween wydaje się być wyjątkowo egzotyczna. Sama argumentacja autora, który w uzasadnieniu do projektu ustawy pisze, że Halloween próbuje młodemu pokoleniu wywrócić w głowie sens uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego nie jest nietypowa" - czytamy.

Szef Komisji do Spraw Petycji, Sławomir Piechota z Koalicji Obywatelskiej, w rozmowie z "Rz" zauważa, że to nie pierwszy raz, gdy parlament zajmuje się taką "egzotyczną petycją".

"Np. w 2014 roku Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w Senacie pochyliła się nad pomysłem wprowadzenia do kodeksu karnego obcięcia genitaliów jako sposobu na karanie sprawców przemocy seksualnej. Z kolei Komisja ds. Petycji w Sejmie w ubiegłym roku zajmowała się propozycją przewidującą, że wszelkie lewicowe postulaty światopoglądowe mogłyby być wprowadzane w Polsce dopiero po nie mniej niż 200 latach obserwacji skutków tych działań w krajach, które się nim poddały" - wskazuje gazeta.

"Pamiętam też petycję przewidującą przyznanie każdemu więźniowi internetu szerokopasmowego" - przekazuje gazecie Sławomir Piechota. Wskazuje też, że takie propozycje komisja odrzuca zazwyczaj bez ożywionej dyskusji. "Nie przewiduję jej też w przypadku ustawy o Halloween" - dodaje. 

Czytaj więcej:

Sieć Marks & Spencer zakazuje brokatu na świątecznych kartkach

  Komentarze
  • Ehh
   16 lipca, 13:35

   Tego typu newsy to raczej na 1 kwietnia sie czlowiek spodziewa...

  • Kwa
   16 lipca, 14:02

   Za Halloween areszt a za pedofilię przeniesienie na inną parafię. Macie ten swój wspaniały PiS!

  • Kotlecik z ziemniaczkami
   16 lipca, 14:14

   Oczywiście, że halołin i walentynki i inne cuda...... Dlaczgo nie obchodzimy już naszych polskich świąt/tradycji?? Zatracamy jak totalne pajace nasza narodowasc kopiujac brytoli i usa. To ich święta ich kultura. A gdzie jest nasza? Gdzie topienie marzanny, noc swiętojańska, palenie sobótek, kupalnocka, dożynki, postrzyżyny? Tak pajace, świętujcie sobie halołin.

  • Rob
   16 lipca, 14:58

   Polska to smieszny kraj

  • Jadzia
   16 lipca, 16:45

   Bardzo dobrze ,Polska to kraj katolicki,takie cos to świętujcie na dzikim zachodzie.

  • Vistula
   17 lipca, 10:45

   Znowu rzeczywistosc ulega zakrzywieniu przez to same srodowisko. Za czasow Donalda T. PelOwski sejm przyjal ta ustawe o petycjach I na wyrazny wniosek Thuska nie miala zadnej klauzuli regulujacej np. mozliwosc odrzucenia petycji w przypadku kuriozalnego wniosku. Ustawe klepnal PelOwski Senat I potem podpisal PelOwski prezydent. Teraz ta sama zaklamana banda opowiada o Polsce, w kontekscie tej ustawy, ze to smieszny kraj. Widocznie cala sciana zachodnia w PL to jakies mentalne wiesniaki albo intelektualne karly, ze glosowaly za osoba, ktorej zaplecze robi z nich samych posmiewisko.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.08.2020
  GBP 4.901 złEUR 4.410 złUSD 3.724 złCHF 4.100 zł

  Sport


  Sport

  Reklama