Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Apple zamyka sklepy w Hongkongu z obawy przed aktami bezprawia

Apple zamyka sklepy w Hongkongu z obawy przed aktami bezprawia
Mieszkańcy Hongkongu nie godzą się na chińskie wpływy w regionie. (Fot. Getty Images)
Apple zdecydował się zamknąć swoje sklepy w Hongkongu z powodu obaw przed narastającą agresją i aktami bezprawia, związanymi z trwającymi przez ostatni weekend zamieszkami w mieście i możliwością kolejnych - podał dziennik 'Wall Street Journal'.
Reklama

Amerykański koncern technologiczny zdecydował o wcześniejszym zamknięciu pięciu z sześciu swoich sklepów w specjalnym regionie administracyjnym Chin, Hongkongu. Pracownicy zostali odesłani do domów kilka godzin wcześniej, niż zazwyczaj przewidują godziny otwarcia placówek. Firma na stronie umieściła informację o "specjalnych godzinach otwarcia".

Apple nie jest jedynym pracodawcą, który zdecydował o całkowitym lub wcześniejszym zamknięciu sklepów i oddziałów w Hongkongu. Amerykański koncern kosmetyczny Estée Lauder wysłał mailem zawiadomienie do swoich pracowników zatrudnionych w specjalnym regionie administracyjnym Chin, prosząc mieszkających w dzielnicach Yuen Long i Tuen Mun o "opuszczenie miejsc pracy tak szybko, jak to możliwe" - wskazała gazeta.

W całym kraju dochodzi do licznych przypadków wandalizmu. (Fot. Getty Images)

Od ponad miesiąca przez Hongkong przetaczają się masowe protesty przeciwko nowelizacji prawa ekstradycyjnego, w jednej z czerwcowych manifestacji uczestniczyły według organizatorów prawie dwa miliony osób. W weekend co najmniej 45 osób zostało rannych po ataku zamaskowanych osobników na podróżnych na stacji metra w Hongkongu. Według świadków, atakowano głównie osoby podejrzewane o udział w antyrządowym proteście. W niedzielę doszło do starć, w których funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego.

Protestujący domagają się wycofania projektu nowelizacji przepisów ekstradycyjnych, która umożliwiłaby m.in. przekazywanie podejrzanych Chinom kontynentalnym. Żądają też śledztwa w sprawie brutalności policji podczas wcześniejszych demonstracji, uwolnienia zatrzymanych, dymisji szefowej administracji Hongkongu oraz powszechnych wyborów władz regionu. Władze utrzymują, że zmiana przepisów jest konieczna, aby uniemożliwić zbiegłym kryminalistom ukrywanie się w tym specjalnym regionie administracyjnym Chin. Wielu odbiera jednak zawieszony obecnie projekt jako kolejny przejaw ograniczania autonomii byłej brytyjskiej kolonii przez władze centralne w Pekinie.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2019
  GBP 4.762 złEUR 4.351 złUSD 3.921 złCHF 4.001 zł

  Sport


  Reklama