Menu

Aplikacja o Settled Status: Wciąż wiele znaków zapytania

Aplikacja o Settled Status: Wciąż wiele znaków zapytania
Na spotkaniu szczegółowo omówiono aplikację służącą do kontroli dokumentu tożsamości. (Fot. AJC/Londynek.net)
Ambasada RP w Londynie, Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny, Departament ds. Wyjścia z UE (DExEU) i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii (Home Office) zorganizowały wczoraj bezpłatne spotkanie informacyjne dla Polaków na temat aplikacji o Status Osoby Osiedlonej (Settled Status) w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym.
Reklama

Spotkanie zostało otwarte przez Ambasadora RP w Londynie Arkadego Rzegockiego oraz Prezes Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego Joannę Młudzińską, a uczestniczyli w nim przedstawiciele Departamentu ds. Wyjścia z Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii.

W czasie spotkania urzędnicy polscy i brytyjscy krok po kroku zaprezentowali proces aplikacji o Settled Status, po czym odpowiedzieli na pytania publiczności.

"Aplikacja o Status Osoby Osiedlonej to temat, który dla wielu Polaków mieszkających na Wyspach nie jest zupełnie jasny. Aby pomóc rodakom w procesie aplikacji i odpowiedzieć na wszelkie nurtujące ich pytania, zdecydowaliśmy się wspólnie z naszymi brytyjskimi partnerami zorganizować to właśnie spotkanie informacyjne" – wyjaśnił Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. 

Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki zwrócił uwagę, że wciąż bardzo ważne jest, aby dotrzeć z informacją o konieczności rejestracji do jak największej liczby Polaków. (Fot. AJC/Londynek.net)

Okazuje się, że mamy wciąż wiele wątpliwości związanych z rejestracją - do tej pory nasi rodacy w UK złożyli zaledwie 347 300 wniosków na ponad 900 tys. Polaków. Podczas spotkania próbowano rozwiać także wiele mitów krążących wokół tego tematu. Jednym z nich jest pogłoska, że wniosek o Settled Status można składać wyłącznie za pośrednictwem urządzenia z systemem Android.

Urzędnicy tłumaczyli, że jest to tylko jeden ze sposobów weryfikacji tożsamości. Wnioski mogą być bowiem składane za pośrednictwem każdego urządzenia posiadającego przeglądarkę internetową, a także wysyłane wraz z dokumentami tożsamości pocztą. 

"Aplikacja do kontroli dokumentu tożsamości - Wyjście z EU" jest ponadto dostępna już nie tylko dla posiadaczy urządzeń z systemem Android, ale także dla właścicieli iPhone'ów (obie aplikacje są dostępne na stronie rządowej: apply-for-eu-settled-status.homeoffice.gov.uk).

Na pytania odpowiadały urzędniczki Home Office (po lewej i prawej), a ich rzeczowe wskazówki przekładała na język polski specjalnie zaproszona przez ambasadę tłumaczka (w środku). (Fot. AJC/Londynek.net)

Przypomniano także, że rejestracja jest konieczna także wtedy, gdy ktoś posiada już rezydenturę oraz wskazana (choć niekonieczna) dla osób, które uzyskały status Indefinite Leave to Remain (odpowiednik rezydentury nadawany obywatelom krajów niebędących członkami Unii Europejskiej).

Dotychczasowe doświadczenia osób rejestrujących się pokazały, że często system uznaje, że jesteśmy krócej niż 5 lat w UK i kwalifikuje nas do Pre-Settled Status (tymczasowe osiedlenie). Wówczas należy odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście tak jest i udowodnić odpowiednimi dokumentami, że mieszkamy i pracujemy w tym kraju już przynajmniej 5 lat. Warto pamiętać, że według prawa brytyjskiego za ciągłość pobytu uznaje się fakt przebywania w UK przez min. 6 miesięcy w każdym roku. 

Pytania zadawane przez publiczność pokazywały, że rejestracja wciąż budzi wiele wątpliwości... (Fot. Ambasada RP w Londynie)

Czytaj więcej:

Zjednoczenie Polskie w UK ostrzega Johnsona: Polacy się nie rejestrują

Settled status: Home Office "faworyzuje znanych i bogatych obywateli EU"

Home Office: Już 1,5 mln imigrantów z UE zalegalizowało swój pobyt

Tysiącom obywateli UE odmówiono prawa do pozostania w UK

Home Office: Obywatele UE, którzy nie zarejestrują się na czas, będą deportowani

  Komentarze
  • Wrobiony uk
   22 października 2019, 14:22

   niestety większość tych którzy aplikowali i otrzymali settled status otrzymalo tymczasowo tzw pre status wszyscy moi znajomi którzy tu mieszkają po 15 lat również, jest to celowo robione jedyne co ratuje to jest aplikowanie prze biuro emigracyjne bo wtedy walka z agentem emigracyjnym często prawnikiem jest im nie na rękę.

  • Londynczyk
   22 października 2019, 14:29

   Po co komu status jak teraz zyje sie lepiej w Europie i fajnie sie zarabia a w UK ludzie zyja w niepewnosci nic nie planujac bo co tydzien jest nowa polityka .

  • Vicca
   22 października 2019, 14:41

   Aplikacja jest bardzo czytelna i klarowna. Robi się ją w 10-15 minut. Jeżeli jesteś w systemie Revenue to nie ma żadnego problemu z otrzymanie stałego ss a jeśli jest jakiś problem to wystarczy wysłać potrzebne dokumenty i sprawa z głowy. Nie zrozumienie języka angielskiego powoduje, że po 10 latach mieszkania w UK otrzymuje się tymczasowe ss. Tyle w temacie.

  • Bob
   22 października 2019, 15:55

   Moglibyscie informowac o spotkaniach takich jak to ZANIM sie wydarza ? Chetnie bym poszedl i zadal pare pytan, ale nie mialem pojecia ze cos takiego bedzie miec miejsce, mimo ze na Londynek wchodze codzien...

  • Czytelnik
   22 października 2019, 15:58

   Po co komu status jak już nawet Brytyjczycy zaczeli uciekać z Anglii.

  • Przemko
   22 października 2019, 17:11

   wypełnienie apki zajęło mi jakieś 15-20 minut, odpowiedź z przyznanym settled status dostałem w ciągu 30 godzin. kasę mi zwrócono - zgodnie z obietnicą. jedyne co mogę powiedzieć Angolom w związku z tą sprawą - to "dziękuję". bez wychodzenia z domu (zima była), bezkosztowo, popijając kawkę ustaliłem swój status na przyszłość. PS. może chodzi o to, że do (legalnej) pracy poszedłem drugiego dnia po przyjeździe do tego kraju, nie popełniłem przestępstwa i rozumiem co się do mnie mówi w języku bardzo obcym...

  • Vistula
   22 października 2019, 19:45

   Podobnie jak Vicca i kilka innych osób, które wcześniej podobnie pisały. Aplikacja zupełnie bez zakrętów, potem dokończenie procesu na komputerze i dosłanie dokumentów. Po zaledwie kilku dniach przyszło potwierdzenie ss. Może wic jest w rodzaju dokumentów, które się dosyła, choć faktycznie po NIN i podatku mogliby zobaczyć, że ktoś mieszkał i pracował, albo go nie było.

  • Kakadu1978
   23 października 2019, 12:42

   Tak jak Przemko + dwojka nieletnich dzieciakow, dosalem akty urodzenia i po temacie
   Cala ta blazenada i ajwaj to polonusy, co maja problem z niekaralnoscia, ale na forach i w prasie "zapominaja" o tym wspomniec, albo po prostu osoby, ktore faktycznie maja problem - zaden system nie jest idealny, komputery, projekty, po prostu jest problem, trzeba zadzwonic, wyslac maila czasem, sie zatroszczyc o swoje sprawy, a nie plakac komus w rekaw.

  • Flight11
   24 października 2019, 06:06

   Kilka minut pracy przy komputerze i zrobione.
   Problem pojawił się później, dwa tygodnie czekam na zwrot paszportów i nie mam pewności kiedy zwrócą mi dokumenty.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości