Menu

Aplikacja NHS będzie używana jako "paszport szczepień"

Aplikacja NHS będzie używana jako "paszport szczepień"
To właśnie w aplikacji NHS ma być informacja, czy dana osoba otrzymała szczepionkę na Covid-19. (Fot. Getty Images)
Aplikacja NHS będzie używana jako tzw. covidowy paszport podczas podróży zagranicznych, a mieszkańcy Wielkiej Brytanii dowiedzą się 'w ciągu najbliższych kilku tygodni', do jakich krajów będą mogli polecieć tego lata bez kwarantanny - poinformował dzisiaj minister transportu, Grant Shapps.
Reklama
Reklama

Zgodnie z przestawionym przez premiera Johnsona harmonogramem luzowania restrykcji w Anglii, podróże międzynarodowe nie będą dozwolone wcześniej niż 17 maja. Wówczas kraje - w zależności od sytuacji epidemicznej - zostaną podzielone na zielone, żółte i czerwone.

Minister transportu Grant Shapps ujawnił dzisiaj w rozmowie ze Sky News, że "w ciągu najbliższych kilku tygodni" będzie mógł podać szczegóły, które kraje znalazły się na "zielonej liście".

Osoby powracające z tych państw nie będą musiały przechodzić kwarantanny, ale wciąż będą zobowiązane do wykonania testu przed podróżą, a także kolejnego badania typu PCR nie później niż w drugim dniu po przyjeździe.

Shapps poinformował również, że aplikacja NHS zostanie wykorzystana, aby umożliwić Brytyjczykom wykazanie, czy przed wyjazdem za granicę otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19 lub negatywny wynik testu na obecność wirusa.

Źródła rządowe wyjaśniły, że nie chodzi o aplikację NHS COVID, która służy do śledzenia kontaktów zakażonym. Mowa o aplikacji NHS, używanej m.in. do umawiania wizyt lekarskich.

"Współpracuję z międzynarodowymi partnerami, aby mieć pewność, że nasz system będzie rozpoznawalny na całym świecie" - zapewnił szef brytyjskiego resortu zdrowia.

Shapps ostrzegł również, że należy być "bardzo ostrożnym", jeśli chodzi o pozwalanie brytyjskim turystom na swobodne podróżowanie za granicę. "Poza naszymi wybrzeżami obserwujemy obecnie najwyższe poziomy koronawirusa, jakie widzieliśmy do tej pory podczas całej pandemii" - wskazał.

"Nie chcemy kolejnych lockdownów; nie chcemy zniweczyć naszego programu szczepień. Dlatego musimy postępować bardzo ostrożnie" - podkreślił minister transportu.

Czytaj więcej:

Czy turystyka w czasie pandemii jest możliwa? Holandia rozpoczyna eksperyment

Brytyjski minister: Można zacząć myśleć o rezerwowaniu letnich wakacji

"Rzeczpospolita": Powtórka wakacji z Covid-19

Szef TUI: Sezon letnich wakacji może być uratowany

UK: W maju bez kwarantanny do 30 krajów?

UK: Wakacje we Francji czy Włoszech "mogą być możliwe już w czerwcu"

  Komentarze
  • Eric
   28 kwietnia, 17:40

   Bardzo dobrze, płaskoziemców trzeba izolować i wnikliwie sprawdzać. Nie można zniweczyć tego co udaslo się osiągnąć.

  • WidzeToMysle
   28 kwietnia, 19:02

   Tak... Byly obozy I ludzie w pasiakach.... Poselekcjonowani...

  • Osa
   28 kwietnia, 20:43

   Chyba najgorszy wybór, ta aplikacja to jakaś pomyłka.

  • Broda
   28 kwietnia, 21:31

   Skorumpowany rząd, skorumpowane NHS, dystans społeczny, maski, szczepienia. To są główne i jak najbardziej realne zagrożenia dla życia i naszego zdrowia. Nie musimy się na to zgadzać. A ludzi którzy nie wiedza co robić nie są pewni należy przekonać przemawiając do zdrowego rozsądku.

  • Czytelnik anonimowy
   28 kwietnia, 21:43

   Pan Eric za dużo tv ogląda i nie ma pojęcia w jakim świecie żyje.

  • Pierdoły
   28 kwietnia, 21:59

   Etam

  • Celestyn76
   28 kwietnia, 22:15

   @eric Sam jestes plaskoziemca jelopie a do tego przychlasnietym bo lykasz te papke jak panna lekkich obyczajow

  • Nhs
   28 kwietnia, 22:37

   Ta aplikacja nhs jest g warta ,ona zle dziala nawet bez paszportu covid

  • Gosc
   28 kwietnia, 22:45

   Jakby tyle kasy co na szczepienia i lock downy wydano na badania mające wykazać, np. ze szczepienia są groźne bo powoduje niebezpieczne mutacje wirusa, czy na udowodnienie, ze witamina D3 ma 75%skuteczność z walce z koronawirusem to mielibyśmy przeciwny obraz sytuacji... ... zaraz zaraz przecież to sa akurat prawdziwe i znane fakty i badania wirusologiczne... hmmm wiec dlaczego nikt z nich nie korzysta?? no tak jak nie wiesz o co chodzi to chodzi o pieniądze. Przekręt stulecia

  • Ciekawski
   28 kwietnia, 23:41

   A co z mieszkańcami Szkocji. Nhs app działa tylko w Anglii

  • Jerzy
   29 kwietnia, 00:47

   Dzisiaj słyszałem że planują zmienić prawo aby bez bez szczepionki nie można było opuścić kraju bardzo źle to widzę teraz jedyne co chcę to wyjechać z tego kraju i nie wracać

  • Ja
   29 kwietnia, 06:39

   Ja wlasnie przyjelam wczoraj 1 wsza dawke noc byla ciezka straszne dreszcze ogromny bol glowy goraczka I miesnie jak z waty I kompletny brak snu.

  • Breakfast in America
   29 kwietnia, 07:36

   @M.Ferenc. Według Twojej logiki, świat powinien być cały czas zamknięty. To, że ktoś umiera, to czas żałoby dla rodziny i najbliższych, ale nie dla mnie. Czemu mam nie polecieć na wakacje z tego powodu ? Podam przykład. Gdy na AIDS umarł Freddie Mercury, to zorganizowano wielki koncert na Wembley. A teraz zamknięto stadiony. Skala wirusa jest ta sama.

  • X54
   29 kwietnia, 09:21

   Baczewski, folia ci sie obsunela...

  • Aa g( plaskoziemca)
   29 kwietnia, 11:21

   Wiecie dlaczego ludźmi można tak łatwo manipulować? Bo wiedza większości z nich ogranicza się do minimum tudzież do wiedzy akademickiej. Jesli wie się malo (i większość informacji a raczej dezinformacji pochodzi z tv i Internetu) albo jest się wytresowanym żołnierzem systemu edukacyjnego ma się bardzo wąskie spojrzenie na to co dzieje się na świecie...i tu ukłon do "okragloziemcow" którzy sa świetnymi pionkami w tej grze manipulacji. Proszę sobie spr kiedy, gdzie i kto po raz pierwszy użył pojęcia "teoria spiskowa" taka prośba do was wszystko najlepiej wiedzacych okragloziemcow

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.07.2021
  GBP 5.3681 złEUR 4.5731 złUSD 3.8410 złCHF 4.2444 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama