Menu

Apel do mieszkańców UK w związku z rekordowymi upałami

Apel do mieszkańców UK w związku z rekordowymi upałami
W Londynie pojawiły się rekordowe upały - zarówno w dzień, jak i w nocy. (Fot. Getty Images)
Fala afrykańskich upałów w Wielkiej Brytanii stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia - ostrzegają dziś lekarze z Public Health England. Do wszystkich mieszkańców Wysp zaapelowano, aby nie ignorowali ostrzeżeń i ograniczyli czas, jaki spędzają poza domem do minimum.
Reklama

Dziś w Londynie słupki rtęci pokazały 32 st. C, ale najgorsze dopiero ma nadejść - temperatura w nocy wyniesie po raz pierwszy w historii 25 st. C, a w najbliższych dniach w ciągu dnia można spodziewać się 40 st. C.

Public Health England (PHE) zaapelowało, aby każdy we własnym zakresie poczynił starania, które pozwolą na ochłodzenie domowych pomieszczeń. Warto w całym domu rozmieścić wentylatory, schłodzić prześcieradła w lodówce czy regularnie brać chłodny prysznic.

"Większość porad, jakich udzielamy, to nic innego jak zdrowy rozsądek. Mimo tego, nie wszyscy potrafią go zachować. Ludzie zostawiają dzieci i zwierzęta w samochodach, w których temperatura zwiększa się o 10 stopni w ciągu 10 minut" - zauważa Owen Landeg z PHE. 

Wychodząc z domu warto pamiętać o nakryciu głowy. (Fot. Getty Images)

"Pomyśl o innych, słabszych, o osobach starszych, chorych na astmę. Zapytaj się czego potrzebują, dla nich to naprawdę trudny okres" - wzywa ekspert.

Lekarze apelują, aby ograniczyć wychodzenie z domu do minimum. Jeśli już wychodzimy, należy mieć przy sobie butelkę wody oraz osłonę twarzy. Warto również na bieżąco śledzić kanały społecznościowe Met Office, aby wiedzieć czego się spodziewać.

"Bardzo pomocne jest zasłonięcie okien w domu. Kategorycznie unikajmy również picia alkoholu - zastąpmy go wodą, aby nawodnić organizm" - wylicza ekspert z PHE.

Lekarze zwracają również uwagę, aby zrezygnować z noszenia ubrań ze sztucznych materiałów - podczas upałów najlepiej sprawdza się lekka odzież z bawełny. 

Rekordowe temperatury w Wielkiej Brytanii mogą potrwać nawet do piątku. Ich zwieńczeniem mają być burze i silne opady deszczu.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama