Menu

Apel do Borisa Johnsona, aby zniósł deadline na składanie wniosków o settled status

Apel do Borisa Johnsona, aby zniósł deadline na składanie wniosków o settled status
Organizacje niosące pomoc obywatelom UE obawiają się, że surowa polityka antyimigracyjna Home Offce doprowadzi do wielu ludzkich tragedii. (Fot. Getty Images)
Ponad 40 finansowanych przez rząd organizacji charytatywnych, a także Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii, wezwało Borisa Johnsona, aby zniósł upływający 30 czerwca termin, do którego obywatele UE mogą aplikować o zachowanie swoich praw po Brexicie.
Reklama
Reklama

Jak zauważa "The Guardian", wszystkie organizacje podpisane pod apelem są finansowane przez Home Office, a ich celem jest pomoc obywatelom UE.

Matthew Evans z jednej z nich - Advice on Individual Rights in Europe (Aire) - uznał za "niedopuszczalny" fakt, że niektórzy obywatele UE utracą swoje prawa, jeśli nie zdążą na czas złożyć wniosku. Zwrócił uwagę, że wielu z nich zadomowiło się na Wyspach i jest to ich główny ośrodek życia.

W apelu do Borisa Johnsona pojawiły się wyrazy uznania dla wprowadzonych w październiku przepisów, które zezwalają na złożenie wniosku po terminie, jeśli istnieją ku temu "uzasadnione powody". Autorzy listu wyrażają jednak sceptycyzm wobec podejścia Home Office do imigrantów.

Wskazano, że w przeszłości Home Office "bardzo rygorystycznie podchodził do tego, co można uznać za uzasadniony powód". "Podejście do takich wniosków z czasem będzie coraz bardziej surowe, co budzi poważne obawy odnośnie tego, w jaki sposób rozwiązanie to pomoże osobom najbardziej narażonym na problemy" - zauważono.

Organizacje charytatywne obawiają się, że ci, którzy stracą prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii, narażają się na ryzyko aresztowania i deportacji. "Stwarza to ogromne i potencjalnie rujnujące życie ryzyko" - podkreślili. 

Od jakiegoś czasu pojawia się coraz więcej obaw dotyczących statusu prawnego osób, które spóźnią się ze złożeniem wniosku. Home Office zapewnia, że otrzymał już 5,4 mln wniosków - o 2 mln więcej niż szacowano. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że tak naprawdę nie wiadomo, ilu obywateli UE przebywa obecnie w Wielkiej Brytanii, bo nigdy nie prowadzono systemu ich rejestracji. 

Organizacje charytatywne chcą, aby Boris Johnson dożywotnio zniósł jakikolwiek deadline i automatycznie przyznał status osoby osiedlonej wszystkim obywatelom UE.

"Jeśli nawet 1 proc. z milionów obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii nie będzie w stanie złożyć wniosku na czas, dziesiątki tysięcy z nich pozostanie nieudokumentowanych, podatnych na wyzysk i stanie w obliczu wrogiej polityki imigracyjnej, w tym aresztowań i deportacji" - wskazano.

4 czerwca 2021 r. prezes Zjednoczenia Polaków w Wielkiej Brytanii CIO dr Włodzimierz Mier Jędrzejowicz także wysłał w tej sprawie list do premiera Borisa Johnsona. Informuje w nim o zaniepokojeniu jego członków, że niektórzy obywatele UE, którzy żyli, pracowali i płacili podatki w tym kraju - często przez wiele lat - znaleźli się w wyniku Brexitu w sytuacji, gdy dalszy ich pobyt w UK uznany będzie za bezprawny i zagrożeni są deportacją.

Zjednoczenie podkreśla, że większość obywateli UE dokonała już obowiązkowej rejestracji w systemie osiedlenia, ale jest też grupa, która do tej pory z wielu różnych powodów nie była w stanie sprostać wyzwaniu związanemu z ubieganiem się o zmianę statusu. Jako główny czynnik wskazano niemożność uzyskania pomocy w uzyskaniu statusu osoby osiedlonej ze względu na ograniczenia wprowadzone podczas pandemii.

Dr Mier Jędrzejowicz zwraca uwagę, że niepewność statusu takich obywateli UE jest szkodliwa nie tylko dla nich i ich rodzin, ale także dla przyszłych relacji społecznych w tym kraju. Zwiększa to również obciążenie administracyjne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i innych instytucji brytyjskich w kontaktach z tą grupą obywateli UE, której rzeczywistą wielkość dopiero ujawnił fakt, że złożono ponad 5 milionów wniosków o status osoby osiedlonej - podczas gdy wcześniej mówiono tylko o 3,5 mln Europejczyków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Dlatego też Prezes Zjednoczenia Polskiego zwraca się z propozycją o przedłużenie terminu 30 czerwca o kolejne 6 miesięcy.

Obecnie wnioski o status osiedlenia można składać tylko do 30 czerwca. Więcej informacji można znaleźć na rządowej stronie: https://www.gov.uk/guidance/settled-status-for-eu-citizens-and-their-families-translations.pl.

Czytaj więcej:

10 proc. obywateli UE "rozważa opuszczenie Wielkiej Brytanii po 30 czerwca"

Tysiące Brytyjczyków otrzymały list, aby ubiegać się o "settled status"

Posłowie w UK apelują: Automatycznie przyznajmy status osiedlenia obywatelom UE

Settled status: Zostało 30 dni na złożenie aplikacji. Burmistrz Londynu martwi się o obywateli UE

Irlandia Północna: Obywatele UE aplikują o settled status. Najwięcej z Polski

  Komentarze
  • Raze
   10 czerwca, 18:19

   Tak, i tak do usranej śmierci. Był czas, ale dziady kalwaryjskie czekają na… no właśnie na co? Ja i rodzina córki załatwiliśmy to już dawno. Żadnych przedłużeń. Takie jest moje zdanie, o które nikt nie pytał.

  • Asan
   10 czerwca, 19:31

   Minister Pratel wyraźnie powiedziała , ze " dość wygodnej prxystani dla przesteocow z UE ". Tego życzy sobie naród brytyjski , więc nie szukajcie idiotów tymi swoimi durnymi apelami do rzadu. Nie złożyli wniosków tylko tacy którzy wiedzą że im statutu nie dadzą . Przedłużanie ich pobytu tutaj o następne pół roku nie ma sensu. Lipiec to dla nich koniec zabawy w chowanego z sądami i komornikami w krajach pochodzenia. Ci którzy dorobili się criminal record w UK też by,by. Reszta zostaje.

  • Sędzia Dred
   10 czerwca, 19:35

   Artur Kozen , ale ty mądry jesteś . Dużo takich jak ty jeszcze się tam gdzieś chowa po kątach ? Liczyłeś na " brexitu nie będzie" ? I co ? I jajco ? Liczyłeś na paluszkach czy na kompie?

  • Przemko
   10 czerwca, 19:38

   zjednoczenie polskie NIE WYPOWIADA SIĘ w moim imieniu. (pre) Settled Status nie należy się każdemu - i tak ma pozostać! i tak Angole poszli nam na rękę - nie dość że status za darmo, to jeszcze to ogarnięcia z domu, przy kawce - w 15 minut. jeśli ktoś po kilku latach nadal "nie słyszał" o takim wymogu, to ma IQ pantofelka - jaki wkład ktoś taki wniesie w brytyjskie społeczeństwo? 30 VI - i koniec. przerzedzi się nieco - pozycja dobrych pracowników wzrośnie....

  • Trol
   10 czerwca, 19:42

   Malo czasu bylo? No ale osobiscie znam takich co maja problem leciec do polski paszport wyrobic... bo to przeciez na dluzej trzeba, albo dwa razy leciec... Nie przedluzac, bylo o tym glosno i wystarczajaco duzo czasu.

  • Ja
   10 czerwca, 20:07

   Jakie przedluzanie kto mial zrobic to zrobil a przestepcy I I inni nigdy nie zrobia mam nadzieje ze Borys nie ugnie sie

  • Dosc
   10 czerwca, 20:36

   Zadnego dodatkowego czasu. Bylo go dosc. Znowu chca chronic nierobow i nieukow. Dosc. Kazdy mogl to zrobic juz dawno. Byl na to czas. A teraz pakowac sie i do kraju lewactwo. Przykro tak myslec o rodakach ale przepraszam. Nie mam zamiaru za Was nadstawic karku.

  • Hirek
   10 czerwca, 21:10

   Jakim trzeba być debilem, żeby w pięć lat nie załatwić prostej sprawy

  • Agi
   10 czerwca, 21:16

   Paszport do Polski???? Taki dokument wyrabia sie w konsulacie ludzie!

  • Fadel
   10 czerwca, 21:19

   @Trol: a po co do Polski po paszport latać? Mało to polskich konsulatów w UK?

  • Do Trol
   10 czerwca, 21:39

   Nie trzeba lecieć do kraju można złożyć wniosek o paszport w ambasadzie zapłacić za przesyłkę jeżeli ktoś nie chce drugi raz do ambasady jechać po odbiór paszportu i dostarczą do domu z dowodem osobistym to inna sprawa trzeba lecieć i odebrać ale wniosek o dowód można sobie złożyć przez profil zaufany ja tak wyrabiałem nowy dowód około 2 lata temu.

  • Xx
   10 czerwca, 22:37

   I tu po raz pierwszy się zgodze byłeś leniem nie miałeś czasu bo picie cpanie było ważniejsze to pokój walizę przynajmniej mniej patoli i beneficiarzy

  • Rush
   10 czerwca, 23:53

   Podoba mi się wasz tok myślenia. Wczoraj rozmawiałem w pracy z kolegą,
   Ltwinem, o settled status. On, angielski w porządku, mówi mi, że nie robił statusu, bo mieszka więcej, niż 5 lat i nie musi tego robić. Pytam się, co byście o tym gościu pomyśleli ? Ilu jeszcze takich ludzi jest. Zobaczymy po 30 czerwca ile się zwolni miejsc pracy.

  • JoBo
   10 czerwca, 23:58

   Przeczytajcie wpis @Trola. Przecież ten czlowiek nie wie, że jest coś takiego, jak e-konsulat, lub, że paszport można wyrobić tu, w Anglii. Ciężko załapać się na dogodny termin, ale zawsze. A co dopiero settled status. Poza tym można użyć dowodu w aplikacji, niekoniecznie paszport.

  • Piotr
   11 czerwca, 00:13

   Sorry ale z jakiego to powodu niby przedłużać termin? Jeśli ktoś jest leniem śmierdzącym albo amebą że przez ponad 2 lata nie załatwił statusu to niech się sam teraz martwi! Tak jak wsomnieli rodacy większość tych brakujących aplikacji to zwykły kryminał albo patologia! Deportować i tyle w temacie!

  • Polak UK
   11 czerwca, 01:09

   Nieprawdziwe informacje przekazujcie, Johnson nie może znieść deadline bo to jest uzgodnionione z EU on już o to prosił EU oni mu odmówili.Te organizacje które protestują one już protestują od dawna nie od teraz.

  • Sa
   11 czerwca, 02:46

   lubie czytac te komentarze, jakby z polandi wyrwane, ale niestety tego sie ne da przeniesc do tego kraju, wiec niech to zostanie tutaj, a potem del, polskie mozgostrzaly

  • Anna
   11 czerwca, 05:21

   We większości krajów Unii status nadaje się automatycznie po 5 latach pobytu, tylko Anglia stwarza problem. Robią sobie tylko nie potrzebna robotę.

  • Mistrzunio
   11 czerwca, 05:44

   A mi sie przedawnilo na poczatku tego roku. Jak to mowia angole in the nick of time. Statusik zaaplikowany. A polaczki uwielbiaja srac we wlasnie gniazdo. Najgorszy plaga 21 wieku. Niech podniesie kamien ktos bez winy... Do anglii nikt nie przyjezdza bez powodu. Tu sama patologia jest I kryminal. Tyle ze patus chce wygladac lepiej na tle innych patoli I stad te komentarz, poniekad. Pozdrawiam zasrance.

  • Pikadelka
   11 czerwca, 08:54

   Bez przesady bo I nie ma sie co scierac. System niewolniczy wytwarza sie nie tylko dla unijnych alei brytyjczykow. Wiekszosc juz opuscila UK a I brytyjczycy ucieka ja z londynu na wies a niektorzy zostaja w innych krajach uni w tym tez polski.W pl osiedlaja maja sie dobrze. Wyspy juz nie sa atrakcja z tak malymi stawkami za"20k .

  • Kamil
   11 czerwca, 09:06

   Zgadzam sie ale jest jedno ale?
   Rozumiem ze nie przedluzac doroslym.
   Tylko problem zaczyna sie gdy dziecko urodzi sie w UK a na dolument sie czeka tym barziej ze w czasach pandemii ogtaniczone sa dostepy do urzedow i trzeba czekac. Ja niemam dla corki jeszcze i obawiam sie ze nie zdarze wyrobic do konca czerwca bo zeby zarezerwowac termin do ambasady to najblizszy 24.06 wiec co maja zrobic te rodziny ktore sa w takowej sytuacji?
   Nie uwazam ze tego nie zalatwilem z lenistwa tylko z wyniklej sytuacji.
   Dodam ze z zona mamy settled status.
   ??????

  • Asan
   11 czerwca, 09:25

   Moja mądra " Anno" . W żadnym kraju unii nie ma " statutu" i w żadnym kraju unii nie daje się stałego pobytu nikomu bez sprawdzenia kim on jest. Wszędzie trzeba się rejestrować. Nikt nie chce typów z kryminału u siebie przechowywać, a tak by to było w przypadku " automatycznie" . Taka rzeczywistość.

  • Yy
   11 czerwca, 09:50

   A kto chcialby sie osiedlac w kraju w ktorym 336 dni w roku albo pada albo tylko zachmurzone niebo, gdzie sztorm za sztormem atakuje, w kraju w ktorym plusky zjadaja ludzi zywcem i inne robactwo oraz zagrzybiale chalupy, w kraju z kiepskim zarciem, w ubogaconym kulturowo kraju, z karpetami w lazienkach i dwoma kranami...

  • Madry
   11 czerwca, 10:11

   Od 2012 wiadomo ze to musialo byc a od 2016 na pewno wiadomo ze trzeba poswiecic 10-15 minut na to, i to zrobic. 100 lat ma to trwac? Smieszne!
   Glupie organizacje pseudo-charytatywne chca sie dorobic tylko.

  • Czytelnik
   11 czerwca, 12:53

   Osoby ktore maja problem to nie tylko kryminalisci ale tez bezdomni, osoby starsze i Ci bez znajomosci jezyka pracujacy na czarno. Jak maja udowodnic ze mieszkaja tu wiele lat jak nigdzie nie figuruja i nie placa podatkow? Takim osobom trudno jest pomoc i myslenie ze sobie poradza skonczy sie tym ze wyladuja w szarej strefie poza prawem z szlabanem na podroze zagraniczne albo deportacja.

  • Do Artur Kozen
   11 czerwca, 13:32

   Twoje wupowedz mnie rozlozyla na lopatki. Mama zawsze mi mowil a zeby nie wdawac sie w dyskusje z kims kto nie jest na poziomie, ale jak moge nic nie napisac na tak absurdalna wypowiedz?! Tak, tj. Twoj problem. To Ty masz sie dostoswac na tym polega przestrzegania prawa. A prawo to zasad panujacych w danym kraju! "Oni" Nie maja problemu wrecz beda albo juz sie ciesza, ze pewne osobniki te najwybitniejsze nie beda mogly uz zyc w Zjednoczonym Krolestwie. Ciesze sie, ze zmienilo sie prawo. Mam nadzieje, ze nie wydluza czasu skladanaia wnioskow, nie mowie o wyjatkach osoby w trudnyej sytuacji.

  • Rush
   12 czerwca, 00:22

   Dziwicie się, że ludzie nie ogarniają settled status ? Oto dzisiejszy dialog z Facebooka : PYTANIE : "Witam, czy może ktoś wie, gdzie kupię produkty na angielskie śniadanie?" ODPOWIEDŹ: " W spożywczym. "

  • Do Czytelnik
   12 czerwca, 08:57

   Pracujący na czarno to oszuści i ich " pracodawcy" także. Oszukują władze skarbowe co jest ptzestepstwem .Niech się spróbują pochwalić tym przed home office to na pewno im dadza statut. To samo dotyczy włóczęgów i żebraków ulicznych zwanych " bezdomnymi'. Po to jest brexit żeby ich już tu nie było. A " osoby starsze", często lepiej sobie radza że smarfonem , niż " osoby młodsze". A każda niemota co sobie sama nie radzi może iść za darmoche zrobić statut w wyznaczonych punktach lub za parę funtów u każdej ksiegowej. ODPUSC SOBIE BAJERY.

  • Spokojny UK
   13 czerwca, 08:11

   Artur Kozen a ja uważam że nie będzie nawet tak jak kolega napisał, do pierwszego lotu do UK, twoja sielanka zakończy się tutaj, bo ty jesteś w systemie, tak czy inaczej jeśli pracowałeś tutaj legalnie, mają twoje dane, po prostu otrzymasz pismo z home office ,że do tej daty musisz opuścić UK ,jeśli tego nie zrobisz ,UK border przyjdzie po ciebie i cię deportują,o tak to widzę.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama