Menu

Anglia i Walia proponują znakowanie podejrzanych o przemoc domową

Anglia i Walia proponują znakowanie podejrzanych o przemoc domową
Ustawa ma całkowicie zmienić traktowanie przemocy domowej. (Fot. Thinkstock)
Osoby podejrzane o przemoc domową mogą już wkrótce być w Anglii i Walii znakowani elektronicznie. Projekt Domestic Abuse Bill przewiduje także zaostrzenie kar, gdy ofiarami są dzieci.
Reklama

W proponowanej legislacji widnieje ponadto zapis o większym wsparciu dla ofiar oraz definicja przemocy ekonomicznej (odmowa dostępu do pracy/pieniędzy lub zmuszanie do zaciągania pożyczek). Ponadto będzie istniała możliwość wydawania Domestic Abuse Protection Orders (DAPO), umożliwiających sądom i policji szybszą interwencję przy podejrzeniu przestępstwa.

Na podstawie nakazów ochrony sądy będą miały prawo monitorować elektronicznie ruchy podejrzanego, jeszcze zanim zostanie wydany wyrok. Nakazy ochrony już funkcjonują w brytyjskim prawodawstwie, jednak nowa ustawa przewiduje więcej restrykcji wydawanych na okres dłuższy niż obecne 28 dni.

"Ustawa całkowicie zmieni traktowanie przemocy domowej” - skomentowała premier Theresa May.

Szacuje się, że w Anglii i Walii ataków ze strony domownika doświadczyły w ciągu ostatniego roku prawie 2 mln osób. 95 kobiet i mężczyzn zostało zabitych przez byłego partnera. Minister spraw wewnętrznych Aber Rudd określiła te liczby jako "zatrważające”.

Więcej na temat przemocy domowej i tego, gdzie szukać pomocy w takich przypadkach, można znaleźć w naszym Poradniku Polaka w UK.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.06.2020
  GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

  Sport


  Sport

  Reklama