Menu

Anglia: Skradziono "bezcenne pamiątki" po królowej Szkotów Marii Stuart

Anglia: Skradziono "bezcenne pamiątki" po królowej Szkotów Marii Stuart
Do włamania doszło zaledwie trzy dni po tym, jak zamek został ponownie udostępniony dla zwiedzających. (Fot. Getty Images)
Złote i srebrne przedmioty o łącznej wartości ponad 1 miliona funtów, w tym złoty różaniec, który trzymała w ręku podczas egzekucji w 1587 r. królowa Szkotów Maria Stuart, skradziono z zamku Arundel w południowej Anglii - poinformowano wczoraj.
Reklama
Reklama

Do włamania doszło w piątek późnym wieczorem, zaledwie trzy dni po tym, jak zamek został ponownie udostępniony dla zwiedzających po trwającej od początku roku przerwie związanej z restrykcjami koronawirusowymi. Jak podała policja, złodzieje weszli przez okno i rozbili szklaną gablotę, aby zabrać przedmioty. Mimo że uaktywnili alarm, zdążyli zbiec z łupami.

Oprócz różańca, wśród skradzionych przedmiotów najcenniejszy historycznie jest zestaw złotych pucharów podarowany przez Marię Stuart z okazji swojej koronacji hrabiemu Marshallowi. "Skradzione przedmioty mają znaczną wartość materialną, ale jako unikatowe artefakty z kolekcji księcia Norfolk mają nieporównywalnie większe, bezcenne znaczenie historyczne" - oświadczyła fundacja zarządzająca zamkiem Arundel.

"Kiedy Maria uciekła ze Szkocji do Anglii, większość jej rzeczy została rozkradziona i podzielona. Potem, gdy została stracona, prawie wszystko, co miała, zostało zabrane i spalone, ponieważ ludzie obawiali się, że stanie się katolicką męczennicą. Mieliśmy więc bardzo niewiele pamiątek po Marii, królowej Szkotów - a teraz już ich nie ma" - przyznała cytowana przez stację BBC prof. Kate Williams z Uniwersytetu w Reading.

Maria Stuart urodziła się w pałacu Linlithgow w 1542 r., a królową została kilka dni po swoich narodzinach, gdy zmarł jej ojciec. Jednak w 1548 r. Maria została zabrana do Francji, a Szkocją rządzili regenci. Powróciła w 1561 r., by rozpocząć rządy jako królowa Szkotów, lecz po sześciu burzliwych latach została zmuszona do abdykacji w wieku 24 lat.

Po nieudanej próbie odzyskania tronu Maria uciekła do Anglii, szukając ochrony u swojej kuzynki Elżbiety I. Ponieważ Maria w przeszłości rościła pretensje do angielskiego tronu, a przez wielu angielskich katolików była uznawana za prawowitą władczynię, Elżbieta uważała ją za zagrożenie i przetrzymywała w niewoli przez 18 lat. Ostatecznie Maria Stuart została stracona na zamku Fotheringhay w 1587 r. w wieku 44 lat. Jej syn Jakub został królem Szkocji i Anglii.

Czytaj więcej:

Niemcy: Złodzieje wynieśli z muzeum kosztowności za miliard euro

Niemcy: Pół miliona euro nagrody ws. "skoku stulecia"

Niemcy: Kolejne spektakularne włamanie do muzeum

Holandia: Strzelanina i policyjny pościg po napadzie na transport kosztowności

"Napad stulecia" w Amsterdamie. Policja odzyskała cały łup

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama