Menu

Anglia: Pacjenci domagają się wprowadzenia skutecznego leku na migrenę

Anglia: Pacjenci domagają się wprowadzenia skutecznego leku na migrenę
Migreny częściej dotykają kobiet. (Fot. Getty Images)
Osoby cierpiące na przewlekłe migreny domagają się wprowadzenia dostępnego już w Szkocji leku Aimovig, który - zdaniem pacjentów - przynosi znaczną ulgę. Ze względu na wysokie koszty, NHS England odrzuciło propozycję wprowadzenia tego leku na angielski rynek.
Reklama

Miesięczny zastrzyk Aimoviga został oceniony przez tych, którzy już go wypróbowali jako "zmieniający życie". Jeśli zostałby zatwierdzony, będzie przeznaczony dla osób, które bezskutecznie próbowały innych metod profilaktycznych.

Tymczasem NICE (The National Institute for Health and Care Excellence) - organizacja udzielająca porad w zakresie opieki zdrowotnej - odrzuciła projekt wprowadzenia na rynek tego leku na terenie Anglii ze względu na koszty. NHS w Szkocji zatwierdził go stosunkowo niedawno.

Migrena dotyka około 1 na 7 osób; częściej kobiet niż mężczyzn.

"Kiedy mam migrenę, nie widzę. Jakikolwiek hałas powoduje straszliwy ból, a zapachy i światło ranią. Czuję się oszołomiony i nie mogę wstać" - tak opisał swoje przeżycia dla Radio 1 Newsbeat, 28-letni Nathan Gayle. Londyńczyk ma ataki migreny około 20 dni w miesiącu.

Nathan był asystentem w szkole, ale musiał zrezygnować z nauczania, ponieważ z powodu bólu opuszczał zbyt dużo dni. Mówi też, że nienawidzi być odizolowany, a tak się czuje, gdy z konieczności musi zaszywać się w zaciemnionym pokoju. Migreny są też przyczyną jego depresji.

Nie ma uniwersalnego lekarstwa na migrenę, dlatego zazwyczaj osoby nią dotknięte pomagają sobie lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Często, kiedy objawy są zbyt poważne, leki nie pomagają. Niektórzy pacjenci próbują botoksu albo stymulacji magnetycznej.

National Migraine Center przeprowadziło niedawno ankietę wśród prawie 2 000 osób cierpiących na migrenę i ból głowy. Większość z nich - 84% - stwierdziła, że migreny lub bóle głowy wpływają na ich zdrowie psychiczne, a 65% łączy ich stan z doświadczaniem depresji.

Aimovig jest powszechnie dostępny w Stanach Zjednoczonych. Wstrzykuje się go pod skórę raz w miesiącu i stosowany jest jako leczenie zapobiegawcze.

Migrena na całym świecie dotyka 1 na 7 osób, z tego cierpi na nią 1 na 5 kobiet i 1 na 15 mężczyzn.     Niektóre osoby z migreną mają zaburzenia widzenia - znane jako aura - takie jak widzenie gwiazd lub migające światła, a nawet chwilową ślepotę. U innych występują zawroty głowy, uczucie szpilek wtykanych w głowę, a nawet wymioty.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama