Menu

Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem Polski

Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem Polski
Andrzej Duda rozpoczyna drugą kadencję prezydencką. (Fot. Getty Images)
Andrzej Duda wygrał w II turze wyborów i ponownie został wybrany na prezydenta RP. Polską rodzinę chcę chronić ze wszystkich sił - deklarował Duda w kampanii wyborczej. Wzywał do stworzenia 'koalicji polskich spraw, polskich wartości', kierując apel przede wszystkim do polityków PSL i Konfederacji.
Reklama
Reklama

Według wyników podanych przez PKW w II turze wyborów, które odbyły się 12 lipca, Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. Na Andrzeja Dudę zagłosowało 10 mln 440 tys. 648 wyborców.

Duda przemawiając w niedzielę wieczorem po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów obiecał, że Pałac Prezydencki nadal będzie otwarty dla ludzi o różnych poglądach, różnych przekonaniach. Dodał, że regułą demokracji jest to, że ludzie mają różne poglądy, ale konieczny jest szacunek, a pod biało-czerwoną flagą jest miejsce dla każdego. "Jeżeli ktokolwiek poczuł się urażony jakimś moim działaniem, czy moim słowem, przez te pięć lat, nie tylko w kampanii, proszę żeby przyjął moje przeprosiny" - mówił.

W kampanii wyborczej Duda przestawił i podpisał "Kartę Rodziny", "Kartę wolności w sieci" oraz "Eko-Kartę", które były zbiorami działań podejmowanych przez ostatnie lata przez rząd Zjednoczonej Prawicy oraz jego samego jako prezydenta w dziedzinie polityki prorodzinnej, internetu i ekologii; zawierały też obietnice nowych inicjatyw w tych zakresach. Wśród zobowiązań podpisanej przez prezydenta Karty Rodziny jest m.in. gwarancja finansowych świadczeń prorodzinnych, jest też mowa o "ochronie dzieci przed ideologią LGBT" i "zakazie propagowania ideologii LGBT w instytucjach publicznych".

Duda w czasie kampanii wyborczej skierował też do Sejmu projekt zmiany konstytucji, który wprowadza do ustawy zasadniczej zapis, że wykluczona jest adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Złożył też w Sejmie projekt zmian w Prawie oświatowym, który jednoznacznie przesądza, że działalność wszelkich organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, która miałaby być prowadzona na terenie szkoły wymaga nie tylko zgody dyrekcji szkoły, rady szkoły, ale też rodziców.

Prezydent RP chce "chronić dzieci przed ideologią LGBT". (Fot. Getty Images)

Spotykając się wyborcami podkreślał, że chce doprowadzić do tego, żeby polska rodzina żyła na takim samym poziomie jak rodzina na zachodzie Europy; żeby nie było potrzeby wyjeżdżania za pracą na Zachód. Podkreślał też, że "do 2025 roku światłowód i szerokopasmowy internet muszą dotrzeć do każdego domu i każdego mieszkania w naszym kraju".

Jak mówił, chciałby, żeby Polska była oparta na fundamencie, którym jest tradycja. "To są nasze wartości, które pozwoliły nam przetrwać najtrudniejsze czasy, także te, kiedy nie było polskiego państwa. To jest wszystko to, co zawsze tkwiło w polskiej rodzinie. Dlatego polska rodzina jest tak cenna. I dlatego ja polską rodzinę chcę chronić ze wszystkich sił. I dlatego chcę realizować prośby, i postulaty rodzin, bo one są dla mnie najważniejsze" - oświadczył Duda.

Podkreślał, że jego "plan na najbliższy czas, a na najbliższe lata to dynamiczny rozwój naszego kraju". Jak mówił, konieczne są do tego inwestycje, zarówno te wielkie, jak Centralny Port Komunikacyjny czy przekop Mierzei Wiślanej, jak i mniejsze, m.in. budowa 200 przystanków kolejowych w całym kraju, by walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym.

Duda został zaprzysiężony na pierwszą kadencję 6 sierpnia 2015 r.

Kancelaria Prezydenta wskazuje, że przez ostatnie pięć lat Andrzej Duda złożył 109 oficjalnych wizyt zagranicznych; w tym czasie odbyło się 166 wizyt delegacji zagranicznych w Polsce. W zakresie polityki międzynarodowej Duda stawiał na wzmocnienie sojuszu z USA oraz pogłębienie współpracy krajów Europy Środkowej, poprzez Inicjatywę Trójmorza czy Grupę Wyszehradzką. Duda spotkał się pięciokrotnie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jedno z tych dwustronnych spotkań miało miejsce w Polsce, pozostałe odbyły się na terenie USA.

Duda wielokrotnie spotykał się podczas swojej kadencji z Trumpem. (Fot. Getty Images)

Jedną z głośnych inicjatyw prezydenta Dudy było złożenie w Senacie projektu postanowienia o zarządzeniu na 10-11 listopada 2018 r. referendum ogólnokrajowego dotyczącego zmian w konstytucji. Prezydent zaproponował we wniosku do Senatu, by w referendum padło 10 pytań, m.in. o to, czy Polacy są za uchwaleniem nowej konstytucji, czy są za systemem prezydenckim, gabinetowym czy pozostawieniem obecnego modelu. Senat ostatecznie nie wyraził zgody na zarządzenie referendum.

Według danych Kancelarii Prezydent RP Andrzej Duda w ciągu pięciu lat sprawowania urzędu prezenta złożył w Sejmie ponad 30 projektów ustaw.

Jedną z pierwszych inicjatyw prezydenta był też projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadzający instytucję skargi nadzwyczajnej. Nowela wprowadziła nowy środek prawny, który umożliwia uchylenie prawomocnego orzeczenia sądu, jeżeli narusza ono "zasady lub wolności i prawa człowieka zapisane w konstytucji". Prezydent złożył też projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego, który doprowadził do tego, że świadczenia 500+ nie wpływa na wysokość alimentów oraz nie może być zajęte przez komornika.

Inicjatywą prezydenta jest też m.in. ustawa o Narodowej Strategii Onkologicznej, ustawa o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 czy utworzenie specjalnego Funduszu Medycznego.

Duda w trakcie prezydentury spotykał się z Polakami w całym kraju; według Kancelarii Prezydent RP odwiedził w ciągu pięcioletniej kadencji 380 powiatów.

Według badań, na Andrzeja Dudę głosowała cała wschodnia Polska. (Fot. Getty Images)

Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 r. w Krakowie. Pracował w Akademii Górniczo-Hutniczej. Ukończył krakowskie II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim. W lutym 1997 r. rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Postępowania Administracyjnego UJ, a od października 2001 r. został zatrudniony w Katedrze Prawa Administracyjnego UJ. W styczniu 2005 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy "Interes prawny w polskim prawie administracyjnym".

Po wyborach parlamentarnych w 2005 r. rozpoczął współpracę z klubem parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości - został ekspertem od legislacji. Wraz z Arkadiuszem Mularczykiem jako ekspert PiS przygotowywał w 2005 r. tekst nowelizacji ustawy lustracyjnej. Od 1 sierpnia 2006 r. był wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W resorcie, którym kierował Zbigniew Ziobro, odpowiadał za legislację, współpracę międzynarodową oraz przebieg informatyzacji sądów i prokuratur. W 2007 r., reprezentując Polskę, podpisał europejską umowę o ochronie dzieci przed molestowaniem.

Od listopada 2007 do 2011 r. był członkiem Trybunału Stanu powołanym przez Sejm. Od stycznia 2008 był podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego; nadzorował Biuro Prawa i Ustroju oraz Biuro Obywatelstw i Prawa Łaski. Dymisję z stanowiska podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta złożył w lipcu 2010 r. po wyborze Bronisława Komorowskiego na urząd prezydenta.

W 2010 r., wieku 38 lat, Duda kandydował na stanowisko prezydenta Krakowa. Startował pod hasłem "Kraków przyszłości", a w kampanii podkreślał, że Kraków potrzebuje zmian i nowej energii. Uzyskał 56 302 głosy i nie przeszedł do drugiej tury wyborów, w której zmierzyli się prezydent Jacek Majchrowski i wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

Duda został wówczas radnym Krakowa; zrezygnował z mandatu radnego po wyborach parlamentarnych z 2011 r., gdy startując z listy PiS, zdobył 79 981 głosów (najlepszy wynik w Małopolsce) i został posłem. Od listopada 2013 do stycznia 2014 był rzecznikiem prasowym PiS. W maju 2014 r. zdobył mandat w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego (startował z listy PiS), z którego zrezygnował po wygnanych wyborach prezydenckich w 2015 r.

Hobby Dudy to książki i sport, szczególnie, od czasów studenckich, narciarstwo. Przez lata należał do harcerstwa. 

Czytaj więcej:

Wybory 2020: Nieoficjalne wyniki PKW. Brakuje 9 protokołów, m.in. z UK

Brytyjska prasa o wyborach w Polsce: Gorzka, zażarta walka dwóch wizji kraju

UE: Szefowa KE pogratuluje prezydentowi Polski, ale nie zaprosi go do Brukseli

Oficjalne wyniki wyborów w UK: Potężna przewaga Trzaskowskiego

  Komentarze
  • Boryslaw Pupka
   14 lipca 2020, 11:05

   Patole w uk na benefitach i w socjalnych chalupach, zaglosowali z zawisci o 500+ na Trzaskowskiego. I tyle w tamacie wyborcow po ko.

  • Abc
   14 lipca 2020, 11:07

   To juz koniec Polski , bedzie polin

  • Antek
   14 lipca 2020, 11:09

   Szkoda że nie przy pomocy tych tak zwanych „emigrantów” z uk, powinni teraz w nagrodę za głosowanie nałożyć na was podatek za wjazd, tu was nie chcą i tam tez nie będą chcieli, Kaczyński miał racje co do tych którzy wyemigrowali, jak można głosować na ludzi którzy rozsprzedali Polskę. Teraz będzie wstyd się że się przyjechało z uk

  • H.C.W.D.pis
   14 lipca 2020, 11:18

   Wstydze sie takiego prezydenta dlugoPISa

  • Kto pytam sie
   14 lipca 2020, 11:32

   Kto sprzedaje polskie kopalnie napakowane węglem na następne 500 lat?

  • Drakus
   14 lipca 2020, 12:34

   Nie było dobrego kandydata, a wygrać jeden musiał. Można było zagłosować żle, albo bardzo żle więc wyborcy poszli tam gdzie mniej śmierdzi. Gratuluję lepszego wyboru.

  • Bbb
   14 lipca 2020, 15:23

   Do Boryslaw Pupka .Nikt wam nie zadzrości tego 500+ Bo niektórym się napewno należy Ale czemu odkąd jast PIS nie mówi się o długu jaki ma Polska .Ludzie biorą 500+ a ich dzieci i wnuki będą spłacać i płakać.A tak nawiasem tylko Polak może być tak chamski jak ty.Nie każdy w Uk siedzi na benefitach i socjalnym mieszkaniu a nawet jakby to co?Tez zazdroscisz jak my podobno tobie zazdroscimy 500+.

  • Sowa
   14 lipca 2020, 17:57

   Mamy mądrego, uczciwego i prawego człowieka za Prezydenta. Polacy dokonali dobrego wyboru! Brawo Polska

  • Marcin Piotr
   15 lipca 2020, 00:02

   Tak więc wygrała demagogia, fanatyzm i "jedynie słuszna partia". Tylko Polski mi tak strasznie żal. No ale cóż począć. Jaki naród taka partia i prezydent.

  • Vistula
   15 lipca 2020, 10:20

   @Bbb, budzet panstwa przed COVID19 mial byc bez deficytu. Czyli wplywy mialy przewyzszac wydatki. Spece od wyprzedawania majatku z PelO nigdy nie mieli pieniedzy na nic I musieli ukrasc ludziom ponad 150mld PLN z OFE, bo UE grozila procedura po przekroczeniu 55% PKB. Do konca 2019 dlug spadl do poziomu ok. 48%, teraz zeby panstwo moglo funkcjonowac musi ten dlug podwyzszyc, chyba ze lepsze sa bezrobocie I strajki. Ciezko przyjac, ze rzad, ktory ruszyl gospodarke, teraz bezmyslnie doprowadzi do przekroczenia granicy 55% PKB. PelO rozpuszcza takie strachy, bo latwiej dzielic ludzi strachem.

  • Sowa
   15 lipca 2020, 13:04

   Słychać wycie.....ZNAKOMICIE. Tyle w temacie!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.03.2021
  GBP 5.245 złEUR 4.539 złUSD 3.751 złCHF 4.098 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama