Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Analysis: More and more adult Poles live with their parents

Analysis: More and more adult Poles live with their parents
Sytuacja finansowa Polaków z roku na rok pogarsza się i coraz bardziej odstaje od krajów Europy Zachodniej w niemal każdym aspekcie. (Fot. Getty Images)
Almost 2.6 million adult Poles live with their parents, i.e. 172 thousand. more than in 2019 - according to the published analysis of HRE Investments. In total, almost half (47.5%) of Poles aged 25-34 remain in family homes.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przyczyną tej sytuacji - według Bartosza Turka, eksperta HRE Investments - jest epidemia, a raczej jej konsekwencje. "Wiele osób będących na początku dorosłego życia albo postanowiło wrócić do domu rodzinnego, albo przynajmniej nie zdecydowało się na wyprowadzkę. Wydawało się to racjonalne w obliczu zawirowań na rynku pracy, zamknięcia wybranych segmentów gospodarki, zdalnej pracy czy nauki" - wyjaśnił.

Dodał, że problem ten nie dotyczył głównie studentów. Powołując się na dane Eurostatu przypomniał, że w ostatnim roku odsetek dorosłych Polaków, którzy mieszkali z rodzicami, najmocniej wzrósł w przedziale wiekowym od 30 do 35 lat. "Dane te potwierdzają, jak duże znaczenie dla narastania problemu miało to, że w 2020 roku znacznie trudniej było o kredyty mieszkaniowe" - wskazał.

Zaznaczył też, że w Polsce odsetek dorosłych mieszkających z rodzicami jest o około połowę wyższy niż średnia na Starym Kontynencie. Pod względem tego problemu - jak wskazał - wyprzedzają Polskę jedynie kraje wyraźnie biedniejsze lub te, w których model społeczny znany jest z faktu późnych wyprowadzek, np. Serbia, Chorwacja, Grecja, Portugalia, Bułgaria.

Analityk przypomniał, że w 2020 roku epidemia pogorszyła sytuację na rynku pracy i doprowadziła do zakręcenia kurków z kredytami, co szczególnie uderzyło w osoby kupujące pierwsze mieszanie.

"Pamiętajmy, że młodzi Polacy często pracują na tzw. umowach śmieciowych lub na samozatrudnieniu, a na te źródła dochodu banki patrzyły w 2020 roku szczególnie nieprzychylnym okiem" - zauważył. Dodał, że konsekwencją tej sytuacji było to, że w 2020 roku nawet 200-300 tys. młodych ludzi, którzy w normalnych warunkach zdecydowaliby się wyprowadzić od rodziców, nie mogło sobiena to pozwolić.

Do pogorszenia sytuacji doszło w roku 2021. "Obserwowaliśmy dynamiczne odbudowanie gospodarki i odkręcenie kurków z kredytami mieszkaniowymi. W konsekwencji do banków napłynęło co najmniej kilkadziesiąt tysięcy wniosków kredytowych, które w normalnych warunkach realizowałyby się w pierwszym roku epidemii" - podał.

Czytaj więcej:

Badanie: Polacy z mniejszymi dochodami i bardziej wrażliwi na ceny produktów

CBOS: Od marca 2020 r. więcej Polaków obawia się biedy

GUS: Coraz więcej rodzin żyjących w skrajnym ubóstwie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.06.2024
    GBP 5.1423 złEUR 4.3468 złUSD 4.0549 złCHF 4.5614 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement