Menu

Ambasador RP w Londynie: Roger Scruton odegrał istotną rolę w polskiej transformacji

Ambasador RP w Londynie: Roger Scruton odegrał istotną rolę w polskiej transformacji
Roger Scruton w ubiegłym roku odebrał Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. (Fot. Getty Images)
Roger Scruton odegrał istotną, bezpośrednią rolę w demokratycznej transformacji Europy Środkowo-Wschodniej - wskazał przy okazji pogrzebu brytyjskiego filozofa, który odbył się w piątek, ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.
Reklama

"Należy podkreślić, że sir Roger zostanie zapamiętany nie tylko jako filozof, ale także jako działacz społeczny. Jednym z jego największych osiągnięć było ułatwienie wymiany idei między Wschodem a Zachodem, czym często narażał się na duże osobiste ryzyko. Miał on bezpośredni wpływ na demokratyczną transformację Wschodu i wspierał antykomunistycznych dysydentów, zwłaszcza naukowców i innych intelektualistów, w Polsce, na Węgrzech i w ówczesnej Czechosłowacji" - przekazał ambasador Rzegocki w tekście zamieszczonym na blogu tygodnika "The Spectator", w którym Scruton regularnie publikował.

Polski dyplomata przypomniał, że w następstwie pierwszej wizyty w Polsce w 1979 r. Scruton założył organizację Jagiellonian Trust, która wspierała środowiska naukowe w Polsce, prowadząc seminaria i konferencje, a także dostarczając zakazane bądź niedostępne wówczas za żelazną kurtyną książki i publikacje. Wskazał, że wielu ze studentów, którzy wtedy przychodzili na spotkania ze Scrutonem, zostało później przywódcami politycznymi, naukowcami, dziennikarzami czy wydawcami.

"Po demokratycznej transformacji w 1989 roku Polska wreszcie cieszyła się wolnością słowa. Wiele z książek Scrutona zostało wkrótce przetłumaczonych na język polski, co jeszcze bardziej przyczyniło się do jego wielkiej popularności w Polsce. Intelektualny wkład Scrutona w niezależną polską myśl polityczną okazał się nieoceniony" - dodał Rzegocki.

Wspomniał także o wielkim uznaniu, jakie Scruton miał dla ruchu Solidarności w Polsce, który określił jako "pierwszą autentycznie robotniczą rewolucję w historii".

"Będziemy zawsze wdzięczni - jestem pewien, że wielu moich rodaków zgodzi się z tym - że było dla nas jako narodu przywilejem, że tak wielki człowiek towarzyszył nam w naszej drodze ku wolności" - uważa ambasador.

Scruton, jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli konserwatywnych, zmarł 12 stycznia w wieku 75 lat. W czerwcu zeszłego roku otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama