Menu

Ambasador RP w BBC 4 o rejestracji Polaków i powrotach do kraju

Ambasador RP w BBC 4 o rejestracji Polaków i powrotach do kraju
W rozmowie z Radiem BBC 4 ambasador przekonywał, że jego obowiązkiem jako ambasadora jest mówienie rodakom o możliwości powrotu. (Fot. Facebook/Polish Embassy UK)
Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki w rozmowie z radiem BBC 4 ponownie zaapelował wczoraj do mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków, by zadbali o uzyskanie statusu osoby osiedlonej - lub rozważyli powrót do Polski.
Reklama

Ambasador Rzegocki napisał list, w którym wyraził zaniepokojenie niskim - wynoszącym ok. 27 proc. - odsetkiem osób, które złożyły wniosek o przyznanie im statusu osoby osiedlonej (zobacz TUTAJ). Uzyskanie tego statusu jest wymogiem legalnego przebywania w Wielkiej Brytanii po jej wystąpieniu z Unii Europejskiej.

W liście tym dyplomata zachęcił też do "poważnego rozważenia powrotu do Ojczyzny", podkreślając, że "szybko rozwijająca się gospodarka naszego kraju stwarza obywatelom coraz większe możliwości na rozwój i dobre warunki do życia w kraju".

List ambasadora odbił się szerokim echem w brytyjskich mediach, które jednak eksponowały przede wszystkim jego ostatni akapit, czyli ten zachęcający do rozważenia powrotu do kraju.

Zarówno o niski odsetek osób osiedlonych, jak i apel o powrót ambasadora Rzegockiego pytano podczas rozmowy na antenie emitowanego w stacji BBC 4 programu "Today".

"Jestem tym (niskim odsetkiem złożonych wniosków - przyp. red.) zaniepokojony, dlatego też wezwałem polskich obywateli w Wielkiej Brytanii do działania i zwróciłem się do nich, by się zarejestrowali, wystąpili o status osoby osiedlonej - albo po prostu rozważyli powrót do Polski" - mówił Arkady Rzegocki.

Wyjaśnił, że ponieważ ta organizowana przez ambasadę kampania informacyjna dopiero się zaczęła, na razie nie można jeszcze mówić o reakcjach na jego list.

Zapytany o kwestię powrotów do Polski podkreślił, że jej gospodarka się nieustannie rozwija i stwarza coraz lepsze możliwości, poziom życia jest wyższy niż było to jeszcze 5-10 lat temu, więc są to świetnie okoliczności do powrotu.

"To było jednym z naszych marzeń, że indywidualne osoby będą decydować, gdzie chcą mieszkać. Sądzę, że obecnie jest możliwe osiągnięcie swoich celów zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce" - wyjaśnił ambasador. Przekonywał, że jego obowiązkiem jako ambasadora jest mówienie rodakom o możliwości powrotu.

Jeśli chodzi o składanie wniosków o status osoby osiedlonej, ambasador powiedział, że z jednej strony jest jeszcze dużo czasu, ale z drugiej - ze względu na całą niepewność związaną z Brexitem, lepiej ten status uzyskać wcześniej.

"Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że musi się zarejestrować, jako że mieszkają tu od wielu lat, od pokoleń czy od II wojny światowej i nawet jeśli mają status rezydenta, też muszą się zarejestrować" - zauważył ambasador.

Zwrócił też uwagę, że część osób wskazuje na kłopoty z procedurą rejestracyjną, na co zresztą narzekają także obywatele innych krajów UE.

Czytaj także:

Rejestracja obywateli Unii Europejskiej po Brexicie: "Settled status"

Gdzie uzyskać pomoc z "settled status"?

Już ponad milion imigrantów z UE otrzymało settled status

Londyn: Polacy na spotkaniu o "settled status": "Czy muszę się rejestrować?"

"Rejestracja settled status to może być katastrofa"

Rekordowa liczba Polaków aplikuje o brytyjskie obywatelstwo

  Komentarze
  • Htc
   19 września 2019, 18:31

   Panie ambasador - ogarnij się pan.
   Większość z nas ma iphony i czekamy na apke :D

  • Kasia
   20 września 2019, 08:36

   nie ma apki na iphone'a i nie ma Brexitu. Pani ambasadorze, po co mam skladac wniosek?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 11.08.2020
  GBP 4.893 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.090 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości