Menu

Ambasador UK w Polsce: Uda nam się wypracować "nowe, dobre" relacje z UE

Ambasador UK w Polsce: Uda nam się wypracować "nowe, dobre" relacje z UE
Knott: "Umowa może być oparta już na sprawdzonych modelach z przeszłości". (Fot. Twitter/@AmbassadorKnott)
Jestem przekonany, że Wielkiej Brytanii uda się wypracować 'nowe, dobre' relacje z Unią Europejską m.in. w zakresie handlu, bezpieczeństwa wewnętrznego i polityki zagranicznej - oświadczył wczoraj ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Jonathan Knott.
Reklama

Na dzisiejszym posiedzeniu sejmowej komisji do spraw Unii Europejskiej ambasador Knott przedstawił informację na temat aktualnej sytuacji w związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz przyszłych stosunków Wielka Brytania - Unia Europejska.

Knott zwracał uwagę podczas swojego przemówienia na to, że Wielka Brytania i UE muszą uzgodnić swoją relację w poszanowaniu tego, że są to dwa suwerenne podmioty. "Mówimy tu o suwerennym państwie Wielkiej Brytanii oraz o Unii Europejskiej jako suwerennej organizacji" - podkreślił.

Według niego, przyszłość Wielkiej Brytanii i Unii trzeba uwzględnić w kilku aspektach. "Po pierwsze, relacje handlowe. Tutaj prowadzone są bardzo gorące dyskusje na ten temat i pewnie dostrzegają państwo, że uważamy, iż musimy mieć umowę o wolnym handlu" - zaznaczył ambasador. Jego zdaniem, taka umowa nie musi być czymś nowym. "Ona może być oparta już na sprawdzonych modelach z przeszłości" - dodał.

Zwrócił uwagę tu na model z Kanadą. To jest model bardzo szeroki, który uwzględnia handel dobrami oraz usługami. Wydaje nam się, że to mógłby być właśnie taki model, na którym moglibyśmy bazować. Uważamy, że ten model dobrze pasuje do zastanych okoliczności. I w związku z tym, że został już sprawdzony, to pomoże nam dojść do odpowiedniego porozumienia zadowalającego obie strony w danym horyzoncie czasowym" - zaznaczył Knott.

Dlatego, że - dodał - ten horyzont jest bardzo konkretny. "Jak już wspomniał premier Wielkiej Brytanii, ten okres przejściowy, w którym jesteśmy w tej chwili od momentu formalnego wyjścia Wielkiej Brytanii, a nawiązania nowych relacji, musi zadziać się do końca tego roku" - podkreślił ambasador.

Ambasador wyraził przekonanie, że Wielkiej Brytanii uda się wypracować "nowe, dobre relacje" z Unią Europejską w przeznaczonym na to czasie. "Na pewno, żeby to zrobić, trzeba będzie ciężko pracować, ale my w Wielkiej Brytanii jesteśmy gotowi na ten proces" - dodał.

Zjednoczone Królestwo opuściło UE 31 stycznia br., a na początku marca strony mają rozpocząć negocjacje w sprawie przyszłych wzajemnych stosunków. 

Czytaj więcej:

Brexit: Ambasadorowie UE uzgodnili mandat do negocjacji z UK

Boris Johnson ostrzega, że może porzucić rozmowy z UE

Barnier: Jeśli nie będzie umowy z UK, to cofniemy się do sytuacji sprzed 40 lat

  Komentarze
  • James bond
   28 lutego, 10:48

   nikt nadal nie moze tego pojac ze tu uklada sie polska partia komunistyczna zkomunistycznym zadem angli w tych negociacjach najleprze co by mogl zrobic polski zad to zawrocic anglie na dobra droge izaproponowac powrot do EU zanim sie jeszcze wszyscy nie zagalopowali w swoim szalenstwie .. Po drugie nie byloby tego calego zamieszania jakby podejrzane ozmanipulowane referendum brexitowe nie bylo wiarzace

  • Andre
   28 lutego, 11:17

   Chca miec dalej niewolnokow Polakow do nakgorszych prac w zimnie, wymagajacej szybkosci, sily za £8.50 brutto id tego podatek na pasozytow oraz insurance. Jak kiedys Polacy nie chcieli chodzic nadgodziny to wyszli z UE i w takim e Evesham dziekuja Polacy za jakakolwiek prace

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.03.2020
  GBP 5.022 złEUR 4.525 złUSD 4.113 złCHF 4.268 zł

  Sport


  Reklama