Menu

Ambasada RP: Wśród ofiar z Hanau nie ma obywateli Polski

Ambasada RP: Wśród ofiar z Hanau nie ma obywateli Polski
Dzisiaj niektóre media podały informację, że wśród ofiar zamachowca była polska kelnerka. (Fot. Getty Images)
Wśród ofiar zamachowca z Hanau, zarówno śmiertelnych jak i rannych, nie ma osób z polskim obywatelstwem, bądź z polskim nazwiskiem - poinformował dzisiaj attache prasowy ambasady RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Reklama

"Z informacji uzyskanych z federalnego MSZ oraz Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) w Wiesbaden wśród ofiar – śmiertelnych i rannych – nie ma osób z polskim obywatelstwem, bądź z polskim nazwiskiem" - napisał Pawłoś.

Zastrzegł jednak, że w sprawie morderstw w Hanau trwają czynności prowadzone pod nadzorem Federalnego Prokuratora Generalnego i "nadal trwa zbieranie i weryfikacja wszelkich informacji dotyczących danych osobowych ofiar oraz ich proweniencji".

Dzisiaj niektóre media tureckie i niemieckie podały informację, że wśród ofiar zamachowca była polska kelnerka.

Niemiecki Federalny Prokurator Generalny Peter Frank poinformował dziś na konferencji prasowej w Karlsruhe, że dziewięć spośród 10 ofiar zamachowca z Hanau miało imigranckie pochodzenie. Według ambasady Turcji, w Berlinie pięć miało obywatelstwo tego kraju.

Sprawca był wyznawcą rozmaitych teorii spiskowych i rasistą. (Fot. Getty Images)

Frank oświadczył również, że śledczy sprawdzają obecnie, czy 43-letni morderca Tobias Rathjen miał pomocników. Analizowane są też jego ewentualne kontakty zagraniczne. Wstępna analiza treści na stronie internetowej zabójcy wykazała, że był wyznawcą rozmaitych teorii spiskowych i rasistą - ujawnił niemiecki prokurator.

Niemiecka Federalna Prokuratura Generalna (BGA), która przejęła śledztwo w sprawie, traktuje morderstwa jako możliwy zamach terrorystyczny. Rathjen był obywatelem Niemiec, miał pozwolenie na broń i uprawiał strzelectwo sportowe.

Według policji, do pierwszego ataku na bar z fajkami wodnymi w śródmieściu Hanau doszło wczoraj około godz. 22:00 czasu lokalnego. Drugi atak miał miejsce kilkanaście minut później, w podobnym barze oddalonym o 2,5 km, w dzielnicy Kesselstadt.

43-latek zastrzelił dziewięć osób, a zranił sześć, w tym jedną ciężko. Następnie zabił też w swoim mieszkaniu własną matkę i popełnił samobójstwo.

Czytaj więcej:

Niemcy: Ataki na bary w Hanau. Napastnik zastrzelił 9 osób

  Komentarze
  • Igor
   20 lutego, 17:22

   A w wiadomościach pisali ze zginęła Polka. Wiec kto ma racje?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama