Menu

Amazon zacznie dostarczać paczki dronami "w ciągu kilku miesięcy"

Amazon zacznie dostarczać paczki dronami "w ciągu kilku miesięcy"
Handlowy gigant zaprezentował w Las Vegas swojego najnowszego drona. (Fot. Getty Images)
W ciągu kilku miesięcy Amazon zacznie dostarczać klientom paczki za pomocą dronów - zapowiedział koncern na konferencji w Las Vegas na zachodzie USA. Jednocześnie zaprezentował najnowszą wersję w pełni elektrycznego, latającego urządzenia o zasięgu ponad 20 km.
Reklama

"Dron ma dostarczyć przesyłkę do odbiorcy w mniej niż 30 minut" - zapowiedział przedstawiciel koncernu z branży handlu elektronicznego Jeff Wilke. Powiedział, że usługa zostanie uruchomiona w najbliższych miesiącach jednak nie podał konkretnej daty, ani miejsc, w których będzie dostępna.

Amazon od dłuższego czasu rozbudowuje potencjał logistyczny, skracając czas dostawy przesyłek i redukując koszty. W ostatnich latach zainwestował m.in. w samoloty i samochody dostawcze. Firma testuje też pojazdy autonomiczne.

Wcześniej w tym roku amerykański koncern zapowiedział, że w drugim kwartale zainwestuje 800 mln dolarów w skrócenie czasu dostaw dla amerykańskich użytkowników programu Prime. Natomiast o planach dostarczania przesyłek dronami pierwszy raz poinformował w 2013 roku.

Nowy, sześciokątny dron może startować i lądować pionowo oraz latać do przodu niczym samolot. Urządzenie posiada wiele czujników, a także system sterowania lotem, za którego pracę odpowiada sztuczna inteligencja (AI). Dzięki temu omija przeszkody zarówno w powietrzu jak i na ziemi.

Amazon testował już dostawy za pomocą dronów w Wielkiej Brytanii. Jednak firma nadal potrzebuje oficjalnej zgody na ich wykorzystanie ze strony amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA). Dzięki niej będzie mogła wprowadzić program na szeroką skalę. Wilke poinformował podczas konferencji w Las Vegas, że Amazon otrzymał już pozwolenie FAA na testy "w kilku miejscach" w USA, oraz że stara się o zgodę na komercyjne wykorzystanie maszyn.

Do tej pory takie pozwolenie otrzymał tylko należący do koncernu Alphabet Wing Aviation.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.07.2020
  GBP 4.904 złEUR 4.447 złUSD 3.959 złCHF 4.180 zł

  Sport


  Sport

  Reklama