Menu

Amazon dostał za darmo informacje o NHS

Amazon dostał za darmo informacje o NHS
Informacje, które Amazon otrzymał od NHS, wykluczają dane pacjentów. (Fot. Getty Images)
Amerykański gigant Amazon, w ramach umowy z brytyjskim rządem, uzyskał bezpłatny dostęp do informacji zebranych przez NHS - donosi 'The Guardian'.
Reklama

W lipcu br. minister zdrowia Matt Hancock ogłosił partnerstwo NHS z firmą Amazon, która jest producentem sterowanej głosem asystentki mobilnej Alexa.

Urządzenie pozwoli na łatwy dostęp do eksperckich odpowiedzi na podstawowe pytania medyczne, np. "jak się leczy migrenę" lub "jakie są objawy grypy". Według brytyjskiego resortu zdrowia, urządzenie "odciąży zapracowanych lekarzy i farmaceutów w Wielkiej Brytanii".

Jednak - jak podaje "The Guardian" - w ramach umowy z brytyjskim rządem Amazon otrzymał bezpłatny dostęp do informacji na temat opieki zdrowotnej w NHS. Chodzi m.in. o "objawy i przyczyny chorób, a także inne materiały objęte prawem autorskim"

Informacje, które nie zawierają danych pacjentów, pozwalają firmie na wytwarzanie, reklamowanie i sprzedawanie własnych produktów. Warty 863 mld dolarów Amazon może także udostępniać te materiały stronom trzecim. NHS w żaden sposób nie korzysta na tym finansowo.

Na czele Amazona stoi Jeff Bezos - najbogatszy człowiek na świecie. (Fot. Getty Images)

Zdaniem Jonathana Ashwortha, laburzystowskiego ministra zdrowia w gabinecie cieni, taka umowa pokazuje, że brytyjski rząd jest "wysoce nieodpowiedzialny" i "siedzi w kieszeni wielkich korporacji".

Jednak rzecznik NHS uspokaja, że "brytyjska służba zdrowia nie przekazuje firmie żadnych danych o pacjencie i bardzo poważnie traktuje prywatność danych". Dodał, że wprowadzono odpowiednie zabezpieczenia, aby zapewnić prawidłowe wykorzystanie informacji przekazanych amerykańskiemu przedsiębiorstwu".

Z kolei Amazon przekazał "Sunday Times" że treści, do których ma dostęp, znajdują się już na stronie internetowej NHS. "Amazon nie tworzy profili zdrowia klientów na podstawie interakcji z treściami nhs.uk ani nie wykorzystuje takich żądań do celów marketingowych" - zapewnił przedstawiciel amerykańskiego giganta.

Czytaj więcej:

Amazon pracuje nad urządzeniem odczytującym ludzkie emocje

Boris Johnson: Imigranci będą płacić za korzystanie z NHS "już w dniu przyjazdu do UK"

  Komentarze
  • Student UK
   9 grudnia 2019, 17:20

   Bo ich zadaniem jest wyeliminowanie lekarza tzw GP całkowicie z życia publicznego byłby dostępny tylko prywatnie za 10 minut 220 funtów mowili już o tym wcześniej w BBC news przeciętny anglik nawet nie interesuje się a część nawet nie rozumie tego co mówią w telewizji bo jego prostota jest tak porażająca więc jakim cudem by się mógł coś takiego dowiedzieć.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.01.2020
  GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

  Sport


  Reklama