Menu

Alpejskie MŚ: Triumf Shiffrin, smutne pożegnanie Vonn

Alpejskie MŚ: Triumf Shiffrin, smutne pożegnanie Vonn
Amerykanka Mikaela Shiffrin wygrała supergigant w Aare. (Fot. Getty Images)
Amerykanka Mikaela Shiffrin wygrała supergigant, pierwszą konkurencję alpejskich mistrzostw świata w szwedzkim Aare. Zaledwie o 0,02 s wyprzedziła Włoszkę Sofię Goggię i o 0,05 Szwajcarkę Corinne Sutter. Maryna Gąsienica-Daniel wypadła z trasy, podobnie jak Lindsey Vonn.
Reklama

Niepełna 24-letnia Shiffrin jest zdecydowanie najlepszą alpejką ostatnich lat, co potwierdziła wczoraj. W tym sezonie wygrała już 13 zawodów Pucharu Świata, w tym trzy supergiganty, i pewnie zmierza po trzecią z rzędu Kryształową Kulę. Do tej pory miała w dorobku trzy złote medale mistrzostw świata w slalomie. W konkurencji szybkościowej na podium stanęła po raz pierwszy. Jest też mistrzynią olimpijską w slalomie i slalomie gigancie.

"Naprawdę się tego nie spodziewałem. To szalone wygrać tylko o dwie setne z drugą zawodniczką i o pięć setnych z trzecią" - stwierdziła na mecie Shiffrin. Dodała, że podobnie jak innych uczestników mistrzostw i jej nie ominęły problemy logistyczne. Do wczoraj do Aare dotarło tylko połowa sprzętu Amerykanki. 

Lindsey Vonn chciała tym zjazdem pożegnać się z narciarstwem, ale wypadła z trasy. (Fot. Getty Images)

Różnice w czołówce były bardzo niewielkie, aż 13 zawodniczek zmieściło się w sekundzie straty do Shiffrin.

Powracająca do wielkiej formy po poważnej kontuzji Goggia długo prowadziła, ale na pierwszy w karierze tytuł mistrzyni świata będzie musiała poczekać co najmniej do niedzielnego zjazdu, którego będzie jedną z faworytek.

Startująca z 34. numerem Gąsienica-Daniel uzyskiwała międzyczasy w okolicach 20. miejsca, jednak w końcówce wypadła z trasy. Jej najlepszym rezultatem w mistrzostwach świata pozostaje 23. lokata w kombinacji dwa lata temu w Sankt Moritz. Koronną konkurencją Polki jest slalom gigant, który odbędzie się 14 lutego.

Kończąca po mistrzostwach w Aare karierę jedna z najbardziej utytułowanych alpejek w historii Amerykanka Vonn miała groźny upadek, ale po kilku minutach o własnych siłach zjechała do mety.

Nie udał się też start sensacyjnej mistrzyni olimpijskiej z Pjongczangu w tej konkurencji Ester Ledeckiej. Czeszka straciła do Shiffrin 2,8 s i została sklasyfikowana na 27. miejscu na 29 zawodniczek, które ukończyły zawody.

Z powodu silnego wiatru organizatorzy skrócili trasę wtorkowej rywalizacji. W środę w Aare odbędzie się supergigant mężczyzn bez udziału Polaków.

Wyniki supergiganta:

1. Mikaela Shiffrin (USA)        1.04,89
2. Sofia Goggia (Włochy)         1.04,91
3. Corinne Suter (Szwajcaria)    1.04,94
4. Viktoria Rebensburg (Niemcy)  1.04,96
5. Nadia Fanchini (Włochy)       1.05,03
6. Ragnhild Mowinckel (Norwegia) 1.05,05
...
  . Maryna Gąsienica-Daniel       nie ukończyła

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama