Menu

Afera w brytyjskiej policji. Z bazy danych zniknęło 150 tys. wpisów

Afera w brytyjskiej policji. Z bazy danych zniknęło 150 tys. wpisów
Policyjni informatycy pracują już nad odzyskaniem danych. Zadanie to jednak może być niemożliwe do wykonania, bo policyjny sprzęt posiada dodatkowe zabezpieczenia przed takimi próbami. (Fot. Getty Images)
W wyniku poważnej usterki technicznej z policyjnych baz danych (Police National Computer) w Wielkiej Brytanii zostało usuniętych 150 tys. wpisów. Media alarmują dziś, że błąd może wpłynąć na przyszłe dochodzenia i bezpieczeństwo mieszkańców Zjednoczonego Królestwa.
Reklama

Wśród 150 tys. usuniętych danych znalazły się m.in. odciski palców, informacje o DNA oraz zapisy historii aresztowań. Zdaniem ekspertów, wielu przestępców może w ten sposób uniknąć kary, ponieważ wraz ze zniknięciem danych zniknęły liczne dowody zebrane z miejsc zbrodni. 

Home Office błyskawicznie zareagował na doniesienia o problemie i przekazał, że obecnie trwa procedura ustalenia, jak bardzo usunięcie danych wpłynie na prowadzone obecnie śledztwa. 

Przedstawiciele ministerstwa przekazali także, że do usunięcia doszło niechcący w trakcie cotygodniowego przeglądu danych. W ramach tej procedury archiwizuje się niepotrzebne już informacje i kataloguje wszystkie inne. 

Home Office potwierdził, że wśród usuniętych wpisów nie znalazły się żadne z rejestru przestępców i osób uznanych za niebezpieczne dla społeczeństwa. Skasowane dane dotyczyły głównie osób już aresztowanych lub wypuszczonych z aresztu z powodu braku dowodów.

Jak donosi "The Times", policyjni informatycy pracują obecnie nad odzyskaniem danych. Może być to jednak bardzo trudne, ponieważ rządowe systemy policyjne objęte są licznymi restrykcjami i utrudnieniami, które uniemożliwiają ten proces.

Czytaj więcej:

Mniejszości etniczne w UK częściej karane za łamanie restrykcji

Londyn: Protest przeciwko restrykcjom. Aresztowano 155 osób

Rząd UK: Policja będzie rygorystycznie reagować na łamanie restrykcji

Brytyjski rząd: Restrykcje są wystarczające, ale będą ostrzej egzekwowane

  Komentarze
  • Ryju
   15 stycznia, 15:39

   Bzdury. Materiały że sledztw są w wersji papierowej i do tego kopiowane dla np prokuratury. Elektronika to tylko wspomaganie . A do i elektroniki też jest automatyczny zapis archiwizujący na odrębnej bazie danych. Głupich nie ma.

  • Czytelnik
   15 stycznia, 17:23

   Poczytajcie sobie konentarze na stronie The Sun pod artykułem o exodusie Europejczyków, że aż głowa boli.

  • Do czytelnik
   15 stycznia, 19:02

   hej podeslesz linka do artykulu

  • Raze
   15 stycznia, 19:53

   Jeśli to prawda, to to tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że brytyjska policja (nie te specjalne oddziały) to niegramotne ofermy i nieroby. W głowie się nie mieści, że mogą nie mieć bezpiecznego backup’u.

  • Yogi
   15 stycznia, 20:48

   @ Czytelnik. Podaj tytuł, bo nie mogę znaleźć.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.02.2021
  GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama