Menu

Afera hummusowa w UK. Wycofano pasty ponad 80 marek

Afera hummusowa w UK. Wycofano pasty ponad 80 marek
Ze sklepowych półek zniknęło większość past z ciecierzycy. (Fot. Food Standards Agency)
Ponad 80 rodzajów hummusów zostało wycofanych z półek supermarketów w UK z powodu ryzyka zanieczyszczenia bakteriami salmonelli. Kupujących zachęca się, aby nie spożywali żadnych past z ciecierzycy firmy Zorba Delicacies Limited, która produkuje hummusy dla większości marek.
Reklama

Objawy spowodowane przez salmonellę mogą obejmować gorączkę, biegunkę i skurcze żołądkowe, a bakterie mogą być szczególnie szkodliwe dla dzieci i osób starszych.

Zorba Delicacies Limited zaopatruje większość supermarketów w całym kraju, w tym takie sklepy jak: Aldi, ASDA, Sainsbury's, Lidl, Morrisons, Iceland, Safeway czy Spar. Hummus tej firmy znajdziemy również w wielu restauracjach, np. w Nando's, gdzie sprzedawany jest pod nazwą Nando's Houmous with Peri-Peri Drizzle.

Brytyjska Agencja ds. Standardów Żywności (Food Standards Agency) poinformowała, że na liście wycofanych produktów znajduje się w sumie hummus 82 marek. Klienci powinni sprawdzić na specjalnej stronie, czy nie zakupili niebezpiecznej pasty z ciecierzycy, a następnie zwrócić ją do sklepu w celu otrzymania zwrotu pieniędzy.

Zorba Delicacies Limited dostarcza swoje pasty m.in. do sieci restauracji Nando's. (Fot. Ocado)

"Problem został zidentyfikowany podczas losowej procedury testowej. Analiza powodów zanieczyszczenia salmonellą wskazała jednoznacznie, że źródłem jest składnik dostarczony przez firmę zewnętrzną. Dalsze testy wykazały, że określone partie są zanieczyszczone bakteriami salmonelli" - przekazał przedstawiciel firmy Zorba Delicacies Limited. 

Wyniki testów zostały przekazane bezpośrednio organowi Food Standards Agency, który to podjął decyzję o wycofaniu produktów ze sklepów.

Czytaj więcej:

600 osób na Wyspach zatruło się salmonellą z polskich jajek

Polska wołowina z salmonellą. Czesi wprowadzają specjalne kontrole

Salmonella w kurzych udkach. Mięso pochodziło z Polski

Na Wyspach kolejne przypadki zatrucia salmonellą z polskich jajek

  Komentarze
  • Gość
   7 listopada 2019, 00:27

   taka to asymetria... mogłeś nabawić się choroby a dzięki kontroli możesz wziąć produkt, stracić czas, i odzyskać swoje 80p haha. Poza tym wiadomo, że wykrywa się znikomy odsetek problemów w produkcji.

  • Wiktor
   8 listopada 2019, 13:20

   Wykrywa się większość! Sprawdzenia są dzień w dzień! Niewielka ilość idzie do prasy. Kropka.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama