Menu

Aż 13 proc. rodziców w Polsce żałuje, że ma dzieci

Aż 13 proc. rodziców w Polsce żałuje, że ma dzieci
Decyzja o posiadaniu dziecka to jedna z najważniejszych w naszym życiu - czy jednak zawsze podejmowana jest z pełną świadomością?... (Fot. Getty Images)
Nawet 13 proc. polskich rodziców żałuje, że zdecydowało się na posiadanie dziecka - wynika z badania Uniwersytetu SWPS. Rodzice, którzy żałują posiadania dzieci, częściej mieli traumatyczne dzieciństwo, mają wyższy poziom objawów depresyjnych i niepokoju.
Reklama
Reklama

Mimo, że np. 95 proc. mieszkańców USA, 93 proc. Europejczyków i 95 proc. Europejek deklaruje, że chciałoby mieć dzieci, to bycie rodzicem nie zawsze daje szczęście. Wskazuje na to badanie przeprowadzone przez doktora Konrada Piotrowskiego z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.

Okazuje się, że nawet 13 proc. polskich rodziców nie jest zadowolonych ze swojego wyboru dotyczącego posiadania dziecka. Wcześniejsze projekty badawcze sugerowały już, że w podobnej sytuacji jest 8 proc. rodziców w USA i Niemczech.

Niewielkie analizy sprawdzały już też powody takich rezultatów, ale brakowało obszernych badań reprezentatywnych dla całego kraju. Psycholog z Poznania przeprowadził tymczasem ankiety wśród 1 775 polskich rodziców w wieku od 18 do 40 lat oraz w dodatkowej grupie 1 280 mających dzieci osób w wieku 18-30 lat.

Badacze pytali ich m.in. o to, czy podjęliby taką samą decyzję dotycząca rodzicielstwa, gdyby mogli cofnąć się w czasie. Uczestnicy odpowiadali też na pytania związane z ich stanem psychicznym, sytuacją społeczną i demograficzną.

W pierwszej grupie 13,6 proc., a w drugiej - 10,7 proc. badanych wyraziło żal, że jest rodzicami. Osoby żałujące decyzji o rodzicielstwie pochodziły z różnych grup społecznych.

"Odkryliśmy, że rodzice, którzy żałują posiadania dzieci częściej mieli traumatyczne dzieciństwo naznaczone przemocą i odrzuceniem, mają wyższy poziom objawów depresyjnych i niepokoju, są wrażliwsi na ocenę i krytykę, a także doświadczają silnego wypalenia. Żal związany z byciem rodzicem wiązał się też z sytuacją finansową. Także wychowywanie dziecka samemu zwiększa prawdopodobieństwo, że rodzic będzie żałował posiadania dziecka" - wyjaśnia autor pracy.

Naukowcy podkreślają jednak, że zauważone korelacje niekoniecznie świadczą o związku przyczynowo-skutkowym. Dopiero przyszłe badania będą mogły jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o przyczyny żalu i pogłębić zrozumienie zjawiska, sprawdzając np. jak różne jego nasilenie wpływa na rozwój dzieci.

Naukowcy podejrzewają, że samopoczucie w roli rodzica jest silnie uwarunkowane osobowościowo i co więcej, żal może nasilać psychopatologię wśród rodziców oraz wzmacniać destrukcyjne postawy wobec dzieci.

Wyniki wskazują więc na to, że żal związany z byciem rodzicem to ważna społeczna i psychologiczna kwestia, a pomóc mogą odpowiednie działania z zakresu zdrowia publicznego, w tym wsparcie dla rodziców z problemami. Jak zwracają uwagę naukowcy, żal spowodowany byciem rodzicem obciąża nie tylko dorosłego, ale prawdopodobnie negatywnie oddziałuje też na dziecko.

Jak podkreślają specjaliści z SWPS, rzadko myślimy o tym, że rodzicielstwo wiąże się również z pewnym ryzykiem, gdyż jest to decyzja, której konsekwencje będą towarzyszyć nam do końca życia. Nawet rozwód lub zerwanie kontaktu z dzieckiem nie zmieniają świadomości bycia rodzicem - zwracają uwagę psycholodzy.

Jednocześnie nie da się przewidzieć swojego samopoczucia w nowej roli, zanim się jej w pełni nie podejmie - opieka nad cudzym dzieckiem nie daje pełnego obrazu bycia rodzicem.

Czytaj więcej:

Polacy biorą za dużo antybiotyków. Szczególnie zagrożone są dzieci

Francja: Polski uczeń wywalczył sprostowanie w podręczniku. "Był wyśmiewany"

Rodzice dzieci o imieniu Alexa domagają się zmiany nazwy asystenta głosowego

Harry i Meghan dostali nagrodę za to, że mają tylko dwójkę dzieci

Prawo.pl: Strefy publiczne bez dzieci mogą naruszać prawo

  Komentarze
  • Dawid
   24 lipca, 08:18

   Prawda jest taka że zrobiliście te badania po jakieś dziwnej pandemi. Zamkneliscie szkoły , wszystko ! Wszystko zrzuciliscie na głowy rodziców ! I to się na nich odbiło ! Ludzie którzy musieli pracować w zakładzie nagle zostali sami z tym wszystkim i wybór ,,, praca czy dziecko i kłopoty finansowe. Nawet jeśli oboje rodziców pracowało to wbiliscie im szpilę! Nagle trzeba dzieci trzymać w domu do tego dochodzi opieka jeżeli ktoś musiał mieć tą pracę a nawet zmiana pracy na gorszą lub nie chcianą żeby tylko pogodzić różne obowiązki! Ludzie mają rodziny , domy i zobowiązania!

  • M8
   24 lipca, 08:21

   Chciałem powiedzieć ze polakow było 40mln a teraz jest 35mln i żyje sie gorzej. Więc ktoś tu sieje zamęt i komuś jest na ręke żeby mniej nas było. Ciekawe o co chodzi? Ja wiem że o grubą kase ale...na czym ona trzepana jest...? Na pracy? Na automatyzacji? Na niewolnictwie? Na kredytach?

  • Bogas
   24 lipca, 08:30

   Nie wiem, co to za szkoła wyższa w Poznaniu, w której pracują tak świetni psychologowie wysuwający wnioski, że co dziesiąta para rodziców żałuje, że ma dzieci. Ale na pewno w tej szkółce, bo na uniwersytet to trzeba zasłużyć, palą niezłe zioło i ostro piją najtańsze jabole i prowadzą badania nad gender, bo krew zalewa, jak się czyta taki bełkot. I nie zapominajmy, że 90% studentów psychologii to niestety czubki, które same chciały się dowiedzieć, co im jest i poszły na takie studia. Szkoda tylko, że je ukończyły zamiast od razu do pracy przy kopaniu rowów albo MPO..

  • Janko Walski
   24 lipca, 09:47

   "mieli traumatyczne dzieciństwo, mają wyższy poziom objawów depresyjnych i niepokoju." Trzeba być niezłym zwyrodnialcem, żeby rodzone dzieci skazać na to samo.

  • Angie
   24 lipca, 11:15

   Nich rzad zmieni panstwo Polskie I wprowadzi warunki zycia np jakie sa w innych krajach typu Niemcy,UK I bedzie sie chcialo ludziom miec dzieci.

  • Bombelek
   24 lipca, 11:16

   Czemu i komu się tu dziwić. Narobią bąbli bez zastanowienia a potem rzucają nimi o ścianę albo tłuką w sklepie przy wszystkich. Jedna noc z kolesiem a trauma na całe życie. Znam takie matki co chętnie pozbyłyby się dzieciaka ale "głupio" o tym mówić. Tak było zawsze a teraz tylko tendencja zwyżkowa. Zobaczcie na przykład Polek z Hindusami lub ciemniejszymi: co druga sama bo TATA poszedł. Żal.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama