Menu

97 proc. Brytyjczyków uważa, że Polska była ofiarą wojny

97 proc. Brytyjczyków uważa, że Polska była ofiarą wojny
Ze stwierdzeniem, że Polacy ryzykowali własnym życiem, aby ratować Żydów, zgadza się 90 proc. badanych z UK. (Fot. Getty Images)
97 proc. Brytyjczyków określiło Polskę i jej mieszkańców jako ofiary II wojny światowej. Podobny pogląd wyraziło 88 proc. Francuzów i po 85 proc. respondentów z Włoch i Niemiec - wynika z ogólnoeuropejskiego badania koordynowanego przez agencję badawczą United Surveys.
Reklama

W związku z przypadającą w tym roku 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau agencja badawcza United Surveys sprawdziła, jak postrzegana jest Polska i Polacy w kontekście II wojny światowej.

Na pytanie o to, czy we wrześniu 1939 r. Niemcy i Związek Radziecki napadły na Polskę, twierdząco odpowiedziało 68 proc. badanych mieszkańców Włoch, 67 proc. obywateli Francji i Niemiec, 79 proc. Brytyjczyków oraz 92 proc. Polaków.

Najwięcej odpowiedzi "zdecydowanie tak", oprócz mieszkańców Polski (79 proc.), udzielili mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa - 40 proc. Przekonanych do tego stwierdzenia jest również 36 proc. Niemców, 31 proc. Włochów i co piąty obywatel Francji (20 proc.).

79 proc. Brytyjczyków twierdzi, że we wrześniu 1939 r. Niemcy i Związek Radziecki napadły na Polskę. (Fot. Getty Images)

Z badania wynika, że ze stwierdzeniem, że Polacy ryzykowali własnym życiem, aby ratować Żydów przed Zagładą zgadzają się niemal wszyscy mieszkańcy Polski (98 proc.), a także 90 proc. badanych pochodzących z Wielkiej Brytanii.

Wśród niemieckich respondentów, ogólny odsetek takich odpowiedzi wyniósł 73 proc., przy niemal 30 proc. badanych, którzy zdecydowanie tak uważają. Natomiast we Francji twierdząco na to pytanie odpowiedziało 70 proc., a we Włoszech 63 proc.

Agencja badawcza zauważa, że w kontekście niedawnych doniesień medialnych na świecie, na temat roli Polski w rozpoczęciu II wojny światowej, interesująco przedstawiają się odpowiedzi na pytanie o to, czy Polska i Polacy byli ofiarami wojny.

Jak wynika z sondażu, w żadnym z badanych krajów odsetek odpowiedzi twierdzących nie spadł poniżej poziomu 85 proc. Wszyscy badani Polacy (94 proc. zdecydowanie) i 97 proc. Brytyjczyków (65 proc. zdecydowanie) określiło Polskę i jej mieszkańców jako ofiary wojny. Podobny pogląd wyraziło 88 proc. Francuzów i po 85 proc. respondentów z Włoch i Niemiec.

Czytaj więcej:

Brytyjski historyk: Rosyjskie kłamstwa przyniosą odwrotny skutek

Putin: Zamkniemy "ohydne usta" tym, którzy próbują przeinaczyć historię

Johnson do Putina: Rosja zagraża Wielkiej Brytanii i jej obywatelom

Duda w "Financial Times": Putin rozsiewa historyczne kłamstwa

  Komentarze
  • Sowa
   22 stycznia, 17:26

   Wkur... się 36% niemców, a reszta???

  • Sledy
   22 stycznia, 19:52

   Spoko nasz najjaśniejszy rząd szybko zreformuje im te poglądy.

  • Lon
   22 stycznia, 19:52

   Tak jak myślałem - 3% ludności ww UK to obywatele wyznania handlowego.

  • Los polmos
   23 stycznia, 00:22

   a Izrael twierdzi że Polska wywołała 2 wojnę światową , prowokując III Rzesze , i dzięki ii wojnie światowej Żydzi mają państwo Izrael , robiąc holocaust Arabom

  • Felipesku
   23 stycznia, 00:51

   Wiadomo ze nie jestesmy aniolami i co sie stalo to sie stalo ja bym sie raczej skupil na przyszlym dialogu i polepszeniu relacji z sasiadami gdyz troche jeatesmy zadufanymi dupkami bo w tamtych czasach nikt nie mial lekko nie tylko polacy.

  • O co kaman?
   23 stycznia, 06:10

   O co tu chodzi? Chyba tylko o 447? No bo o co?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.04.2020
  GBP 5.207 złEUR 4.577 złUSD 4.192 złCHF 4.332 zł

  Sport


  Reklama