Menu

9 na 10 Żydów w Polsce doświadczyło antysemityzmu

9 na 10 Żydów w Polsce doświadczyło antysemityzmu
Polska znajduje się na czele listy najbardziej nieprzyjaznych Żydom krajów. (Fot. Getty Images)
Polska, Francja , Niemcy i Belgia są najbardziej antysemickimi krajami w Europie - wynika z największego jak dotąd unijnego badania. Prawie jedna trzecia ponad 16 tys. ankietowanych Żydów obawia się uczestniczenia w życiu religijnym.
Reklama

“Raport Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej ujawnił, iż w Europie narasta niechęć do Żydów. We Francji 93% wyznawców judaizmu uważa, iż antysemityzm jest bardzo lub dosyć dużym problemem. To o 10% więcej niż przed 6 laty. 9 na 10 Żydów w tym kraju przyznało, że doświadczyło na ulicach wrogości” - przekazał “The Guardian”.

Ankieta przeprowadzona wśród społeczności wyznawców Mojżesza w 12 krajach członkowskich, ujawniła także, iż średnio 41% z nich rozważało emigrację z obawy o bezpieczeństwo.

Pod względem antysemizmu w polityce najgorzej wypadło Zjednoczone Królestwo - 4 na 5 Żydów uważa, iż jest to główny problemem w tej sferze życia. Na Wyspach 75% respondentów czuje, że niechęć do ich wyznania jest bardzo lub dosyć dużym problemem. Dla porównania w 2012 roku odpowiedziało tak 48% osób.

Jednocześnie 89% brytyjskich Żydów przyznało, że w ciągu ostatnich 6 lat antysemityzm znacznie wzrósł.

Dla Věry Jourovej, unijnej komisarz sprawiedliwości, raport powinien przemówić do polityków.

“Każdy z nich musi sobie uświadomić, że retoryka jaką się posłgujemy, wpływa na złe zachowania ludzi, którzy mają tendencję do atakowania innych. Musimy być bardziej ostrożni w słowach. Otrzymaliśmy od społeczności żydowskiej bardzo poważną wiadomość. Muismy zrobić wszystko, by dać jej do zrozuimienia, że nie są w Europie sami” - podkreśliła.

Opuszczenie Niemiec i Francji rozważało 44% respondentów. Z kolei 9 na 10 Żydów w Polsce spotkało się z antysemityzmem w internecie, a 84% w Belgii zetknęło się z tym w krajowych mediach.

W sumie, we wszystkich 12 krajach, 89% osób odpowiedziało, że nastroje antyżydowskie są najgorsze i najbardziej problematyczne w internecie i mediach społecznościowych. Dla 73% bardzo lub dość dużym problemem jest niechęć okazywana w miejscach publicznych, a 71% twierdzi, że odczuwa ją w mediach.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama