Menu

7 na 10 Polaków odczuło znaczny wzrost cen w sklepach

7 na 10 Polaków odczuło znaczny wzrost cen w sklepach
Ponad 70 procent Polaków uważa, że powyżki cen negatywnie wpłynęły na ich budżet. (Fot. Getty Images)
Ponad 70 proc. Polaków uważa, że wzrost cen żywności, jaki miał miejsce w ciągu ostatniego roku, negatywnie wpłynął na ich budżet domowy, a ok. 73 proc. nie chce podatku 'cukrowego' - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców.
Reklama

Większość badanych Polaków (72,9 proc.) jest przeciwna nie tylko tzw. podatkowi cukrowemu, ale także innym nowym podatkom mogącym wpłynąć na wzrost cen żywności. Jednocześnie 77 proc. osób o niższym statusie materialnym zadeklarowało, że w przypadku podwyższenia ceny żywności będzie szukała tańszych zamienników, nawet jeżeli będą one gorsze jakościowo.

Ponad 70 proc. konsumentów uważa, że wzrost cen żywności w ciągu ostatnich 12 miesięcy miał negatywny wpływ na ich budżet domowy. Częściej taką tendencję obserwowały kobiety (75,9 proc.), gdyż to one one zazwyczaj odpowiadają za zakupy żywnościowe. O wzroście cen produktów spożywczych częściej mówiły osoby o mniejszych dochodach i o niższym poziomie wykształcenia oraz ludzie z gospodarstw jedno lub dwuosobowych.

Zdecydowana większość Polaków (78,1 proc.) jest przeciwna wprowadzaniu podatków, które spowodowałyby wzrost cen żywności. W szczególności propozycjom takim są przeciwni konsumenci ze średnim i wyższym wykształceniem (odpowiednio 80,1 proc. oraz 79,1 proc.), osoby w młodszych grupach wiekowych (15-19 lat – 88,1 proc., 20-24 lata – 85,9 proc.). Dodatkowych podatków od żywności nie chcą mieszkańcy wsi, ale także mieszkańcy dużych miast (pow. 200 tys.)

Zdaniem ekspertów w międzynarodowych instytucji, podwyżki cen w Polsce dopiero nastąpią. (Fot. Getty Images)

Ok. 73 proc. konsumentów jest przeciwna wprowadzeniu podatku od cukru dla takich produktów jak napoje słodzone, słodycze czy wyroby cukiernicze. Najczęściej sprzeciw wobec takiego rozwiązania deklarowały osoby pracujące (74,9 proc.) oraz bezrobotni (83,4 proc.). Zdecydowanie częściej te propozycje wzbudzały sprzeciw wśród mężczyzn (76,7 proc.). Podatku od słodyczy nie chcą głównie młodzi ludzie, mieszkańcy wsi i dużych miast oraz osoby mniej zarabiające.

Z badania wynika, że ponad połowa konsumentów w przypadku wzrostu cen będzie szukała tańszych zamienników tych produktów, choć mogą być one ale gorszej jakości. Takie zachowanie zadeklarowało 55,4 proc. Do tej grupy należą głównie osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym i o niskich dochodach mieszkający w miastach 50-200 tys. mieszkańców. Natomiast ponad 46 proc. respondentów z dużych miast deklaruje, że wzrost ceny nie wpłynie w aż takim stopniu na ich zwyczaje zakupowe.

Ogólnopolskie badanie sondażowe Omnibus zrealizowanego na zlecenie Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców pod koniec października br. przez firmę badawczą IPSOS na reprezentatywnej próbie ludności Polski powyżej piętnastego roku życia.

Czytaj więcej:

Polskie święta droższe, ale tańsze od prognoz

  Komentarze
  • Sponsor
   22 grudnia 2019, 14:19

   Wzrostu cen nie odczuwają mohery,bo dzieci im kupują....przestańmy opłacać wszystko rodzicom to w PL będzie lepiej...

  • Fadel
   22 grudnia 2019, 20:47

   500+ musi byc. Jak nie wystarcza kasy by go wyplacac, to trzeba podniesc ceny. Wowczas beda wieksze wplywy podatkowe i starczy na 500+.

  • Czytelnik anonimowy
   23 grudnia 2019, 05:32

   Głosowaliście na piss? To teraz morda w kubeł.

  • Vistula
   23 grudnia 2019, 09:50

   Dużo lepsze od pieniędzy i pracy oraz budżetu bez deficytu jest bezrobocie, niskie zarobki i pomiatanie pracownikami. Komisja Europejska potwierdza wzrost gospodarczy Polski. Niestety w demokracji nawet wyborcy Jachiry tez mogą się wypowiedzieć, tylko co maja do powiedzenia. To samo co ich idole w Sowie i Przyjaciołach, ze "dwa razy obiecac to jak raz dotrzymać, hue hue hue...", albo "obietnice wyborcze sa dla tych co w nie wierzą, hue hue hue...". Intelektualny poziom Klaudiusi.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 01.04.2020
  GBP 5.159 złEUR 4.569 złUSD 4.170 złCHF 4.324 zł

  Sport


  Reklama