Menu

6-letnia Brytyjka przejdzie w Polsce innowacyjną terapię genową

6-letnia Brytyjka przejdzie w Polsce innowacyjną terapię genową
O akcji zbierania pieniędzy dla chorej Hallie i planowanym leczeniu w Polsce pisały lokalne gazety. (Fot. Facebook/Hope for Hallie Alycia)
Hallie Campbell z angielskiego Wigan cierpi na bardzo rzadką, uwarunkowaną genetycznie chorobę. Jej los mają szansę odmienić lekarze z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, którzy opracowali innowacyjną metodę leczenia.
Reklama

6-letnia Hallie Campbell jest jedną ze 130 osób na świecie i jedyną dziewczynką w Wielkiej Brytanii, u której zdiagnozowano deficyt dekarboksylazy L-aminokwasów aromatycznych (AADC) - uwarunkowaną genetycznie chorobę metaboliczną. W wyniku choroby, mózg ma problem z wydzielaniem ważnych neuroprzekaźników - dopaminy i serotoniny. Objawy AADC pojawiają się w pierwszych miesiącach życia - dzieci nie mogą chodzić, siedzieć, podnieść główki ani mówić.

Brytyjski NHS nie oferuje leczenia tej choroby, więc rodzice Hallie zorganizowali zbiórkę pieniędzy, by dziewczynka mogła przejść terapię w Polsce. Dzięki akcji zebrano potrzebną kwotę wynoszącą 70 tys. funtów.

Do tej pory choroba, na którą cierpi Hallie, uważana była za nieuleczalną. Jednak w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie zespół prof. Mirosława Ząbka przeprowadza pionierską w skali Europy metodę terapii genowej AADC, która może pomóc dziewczynce dojść do zdrowia.

Zespół polskich lekarzy opanował pionierską metodę leczenia rzadkiej choroby. (Fot. Getty Images)

Zabieg został już przeprowadzony u 8-letniej Ani oraz 13-letniego Kacpra. Po trzech miesiącach u dzieci zaobserwowano pozytywne zmiany. Prawdopodobnie, po Hallie, w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim pojawią się kolejni zagraniczni pacjenci.

"Nie mogę się doczekać, by zobaczyć przełomowy postęp u Hallie po tym, jak przejdzie terapię" – przekazała na Facebooku matka dziewczynki, Lucy Campbell.

Wdrożenie terapii genowej na polskim gruncie nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca z prof. Krzysztofem Bankiewiczem z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Właśnie w USA trzy lata temu przeprowadzono pierwszą tego typu operację.

  Komentarze
  • Trex
   6 listopada 2019, 04:44

   Brytyjka to może być starsza kobieta a nie dziecko. Dobrze, że nie napisaliście: 6 letnia brytolka :-))))

  • Do Trex
   6 listopada 2019, 12:42

   bzdura

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama