Menu

600 osób na Wyspach zatruło się salmonellą z polskich jajek

600 osób na Wyspach zatruło się salmonellą z polskich jajek
Zatrucia salmonellą zdarzyły się w 18 krajach. (Fot. Getty Images)
Prawie 1 500 osób w 18 krajach Europy zatruło się salmonellą po spożyciu jajek z Polski. Najwięcej, bo aż 600 takich przypadków, było w Wielkiej Brytanii.
Reklama

Do zatruć doszło w latach 2012-2018. Epidemia objęła 15 krajów: Wielką Brytanię, Belgię, Czechy, Danię, Francję, Węgry, Islandię, Irlandię, Włochy, Luksemburg, Holandię, Norwegię, Polskę, Słowenię i Szwecję. Siedem przypadków zachorowań zgłosiły Chorwacja, Finlandia i Grecja.

Najwięcej osób zachorowało na Wyspach (600), w Holandii (300) i w Belgii (200). Dwie osoby zmarły - pięcioletnie dziecko w Chorwacji i dorosły pacjent na Węgrzech.

Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) stwierdziło, że większość przypadków zgłoszono w miesiącach letnich. Ze względu na opóźnienia w raportowaniu, kolejne przypadki zatruć mogły mieć miejsce w ostatnich miesiącach - informuje serwis foodsafetynews.com.

Źródłem zakażeń były jaja pakowane w trzech zakładach, których właścicielem było jedno polskie konsorcjum. Produkty pochodziły z 52 gospodarstw hodujących kury nioski, z czego w 18 wykryto obecność bakterii Salmonella enteritidis. 

Jak zaznacza foodsafetynews.com, Polska zakazała sprzedaży jaj konsumpcyjnych z gospodarstw, skąd mogła przenieść się infekcja salmonellą. Decyzja obowiązuje do czasu aż kontrola nie wykaże braku bakterii.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.09.2020
  GBP 4.878 złEUR 4.495 złUSD 3.840 złCHF 4.174 zł

  Sport


  Sport

  Reklama