Menu

59 proc. Francuzów popiera publikowanie karykatur Mahometa

59 proc. Francuzów popiera publikowanie karykatur Mahometa
73 proc. ankietowanych muzułmanów twierdzi, że rozumie oburzenie wywołane przez te publikacje. (Fot. Getty Images)
59 proc. Francuzów popiera publikowanie karykatur Mahometa, a 18 proc. francuskich muzułmanów nie potępia ataku terrorystycznego z 2015 roku na redakcję tygodnika satyrycznego 'Charlie Hebdo' - wynika z opublikowanego wczoraj sondażu IFOP.
Reklama

Badanie opinii przeprowadzono dla "Charlie Hebdo", który w środę ponownie opublikował karykatury proroka w swoim specjalnym dodatku, poświęconym procesowi 14 oskarżonych o współudział w organizowaniu zamachów terrorystycznych w 2015 roku.

W sondażu 29 proc. ankietowanych muzułmanów oceniło, że "islam jest niezgodny z wartościami francuskiego społeczeństwa". 40 proc. zadeklarowało natomiast, że przedkłada swoje przekonania religijne nad "wartości Republiki". Wśród muzułmanów poniżej 25. roku życia odsetek ten wyniósł 74 proc. 61 proc. ankietowanych muzułmanów zgodziło się ze stwierdzeniem "islam jest jedyną prawdziwą religią".

Dwie trzecie respondentów zapytanych przez IFOP o publikację karykatur Mahometa stwierdziło, że nie rozumie oburzenia, jakie wywołuje to wśród muzułmanów, natomiast 31 proc. ankietowanych Francuzów uważa, że publikacja karykatur była prowokacją.

Z kolei 69 proc. muzułmanów mieszkających we Francji uważa, że dziennikarze popełnili błąd, publikując karykatury, "ponieważ stanowiło to niepotrzebną prowokację".

73 proc. ankietowanych muzułmanów twierdzi, że rozumie oburzenie wywołane przez te publikacje, podczas gdy tylko 29 proc. Francuzów niebędących muzułmanami wyraziło taką opinię.

18 proc. muzułmanów nie potępia dżihadystów, którzy dokonali ataku terrorystycznego na redakcję "Charlie Hebdo", w którym zginęło 12 osób. Wśród muzułmanów w wieku od 15 do 24 lat odsetek tych, którzy nie potępiają ataku, wynosi 26 proc.

Czytaj więcej:

We Francji "bardzo wysokie" zagrożenie terrorystyczne

"Charlie Hebdo" ponownie publikuje karykatury Mahometa

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.589 złUSD 3.886 złCHF 4.274 zł

  Sport


  Sport

  Reklama