Menu

500 tys. klientów może pozwać British Airways za wyciek danych

500 tys. klientów może pozwać British Airways za wyciek danych
Szykuje się potężny pozew zbiorowy. (Fot. Getty Images)
Pół miliona klientów British Airways (BA) otrzymało od brytyjskiego sądu zielone światło, aby wytoczyć linii lotniczej pozew zbiorowy. Ma to związek z potężnym wyciekiem danych pasażerów w 2018 r. - informuje 'Metro'.
Reklama

Do cyberataku na system British Airways doszło pomiędzy 21 sierpnia a 5 września ubiegłego roku. Jego ofiarą mogło paść ponad pół miliona pasażerów firmy. 

Przestępcy przekierowywali klientów do fałszywej wersji strony przewoźnika i wyłudzali informacje. Wśród przejętych danych znalazły się imiona i nazwiska, adresy e-mail oraz dane kart kredytowych wraz z kodami bezpieczeństwa CVV. 

Wczoraj brytyjski sąd wyraził zgodę na pozew zbiorowy przeciw British Airways.

Przestępcy przekierowywali klientów do fałszywej wersji strony przewoźnika i wyłudzali informacje. (Fot. Getty Images)

Jak podaje "Metro", ponad 5 000 klientów jest już reprezentowanych przez kancelarię SPG Law, a kolejnych 230 - przez Your Lawyers Limited.

Jednak liczba osób, które pozwą BA, może lawinowo wzrosnąć, ponieważ potencjalne ofiary ataku hakerskiego mają 15 miesięcy na dołączenie do pozwu.

Wyciek danych już słono kosztował brytyjskiego przewoźnika, bo grzywnę w wysokości 183 mln funtów, nałożoną w lipcu br. przez brytyjskie biuro ds. danych osobowych (ICO).

To największa kara przydzielona w historii organizacji i pierwsza, którą podano do publicznej wiadomości po wprowadzeniu RODO w UE. Suma 183 mln funtów stanowi 1,5 proc. globalnych obrotów BA w 2017 r. 

Czytaj więcej:

Tysiące pasażerów British Airways dotkniętych opóźnieniami lotów

  Komentarze
  • Tom
   5 października 2019, 13:39

   Kilkadziesiąt milionów brytyjskich kierowców może pozwać DVLA za wyciek danych i co? Nikt tego nie robi, a ta agencja rządowa łamie ustawę RODO na potęgę i to świadomie oraz dobrowolnie bez ataku hakerskiego. I co im zrobicie kiedy UK żyje w świecie równoległym?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.08.2020
  GBP 4.890 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.084 zł

  Sport


  Sport

  Reklama