Menu

33-letni Polak z Leeds skazany za skrajnie prawicowy ekstremizm

33-letni Polak z Leeds skazany za skrajnie prawicowy ekstremizm
Polak spędzi za kratkami ponad 2 lata. (Fot. Counter Terrorism Policing)
Paweł Golaszewski został skazany na 2 lata i 2 miesiące pozbawienia wolności po tym, jak służby policyjne odkryły dokumenty, jakie posiadał na swoim komputerze. Były to m.in. instrukcje, jak przygotować bombę, a także jak zabijać ludzi.
Reklama

Jak przekazał portal Examiner Live, 33-letni imigrant z Polski cechował się rasistowskimi, islamofobicznymi i antyimigracyjnymi poglądami. Paweł Golaszewski miał również popierać skrajnie prawicową ideologię. 

W ubiegłą środę sąd uznał go za winnego posiadania sześciu dokumentów, które mogą być przydatne przy przeprowadzeniu zamachu terrorystycznego.

Polaka aresztowano w lutym ubiegłego roku po dochodzeniu prowadzonym przez Counter Terrorism Policing North East (CTPNE).

"Posiadanie dokumentów, takich jak dokumenty odzyskane z urządzeń Golaszewskiego, jest bardzo poważnym przestępstwem. Ława przysięgłych uznała, że Golaszewski nie miał uzasadnionej wymówki dla szukania i posiadania szczegółowych informacji na temat zabijania ludzi, instrukcji krok po kroku dotyczącej tworzenia wysokiej jakości materiałów wybuchowych i technik walki partyzanckiej" - przekazał Martin Snowden z CTPNE.

Polak posiadał na swoim komputerze ekstremistyczne materiały. (Fot. Getty Images)

"Zainteresowanie Golaszewskiego tymi materiałami jest głęboko niepokojące, szczególnie w świetle jego poparcia dla skrajnej prawicy oraz jego rasistowskich, antymuzułmańskich i antyimigracyjnych poglądów" - dodał.

"Chociaż jego zamiary posiadania tego materiału są nieznane, faktem jest, że publikacje te stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Nie należy lekceważyć ich potencjału, z którego mogą skorzystać osoby zamierzające wyrządzić szkodę innym" - ocenił Martin Sonwden.

Jednocześnie funkcjonariusz zaapelował, aby bezwzględnie zgłaszać każde informacje na temat osób posiadających radykalne poglądy pod numerem telefonu 0800 789 321 lub za pośrednictwem strony www.gov.uk/ACT

Czytaj więcej:

Skrajna prawica w UK na celowniku antyterrorystów. Rośnie liczba zatrzymań

Manchester: Polska skrajna prawica zorganizowała "piknik wolności"

18-letni Polak skazany za posiadanie materiałów terrorystycznych

  Komentarze
  • Polok z ukej
   24 września 2019, 13:56

   niepokojace zjawisko dostrzegam w tym kraju wyjątkowa presja prześladowania Polaków za coś tam jeśli byłby to muzułmanin pewnie sprawa by ucichła to nie pierwszy przypadek

  • Polok z polandii
   24 września 2019, 15:14

   Co za brednie piszesz... Jak gość coś kombinował to słusznie, że go złapali... Niestety u nas też nie mało różnych przypadków.. chociażby jak "obatele", którzy swiętowali urodziny pewnego Pana w lesie z wafelkami.... I to "obatele" kraju, który najbardziej ucierpiał, przez tego Pana...

  • Noddam
   25 września 2019, 13:52

   A jak FBI w USA wiedziała o każdym przypadku planowanej strzelaniny w szkole to nie reagowała. Tu mamy do czynienia z posiadaniem materiałów i za domniemywanie koleś idzie siedzieć. Też mam prawicowe poglady a Counter-Strike uczy strzelania i podkładania ładunków. Mam się bać aresztowania ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama