Menu

30 tys. budynków na Wyspach pokrytych "zabójczą powłoką"

30 tys. budynków na Wyspach pokrytych "zabójczą powłoką"
Będzie publiczne śledztwo w sprawie tragicznego pożaru. (Fot. Getty Images)
Dziesiątki tysięcy budynków w Wielkiej Brytanii są pokryte tą samą 'zabójczą powłoką', co spalony wieżowiec Grenfell Tower - informują brytyjskie media.
Reklama

Po pożarze budynku Grenfell Tower w Londynie brytyjskie media krytykują stan brytyjskich wieżowców i mówią wprost o oszczędzaniu na bezpieczeństwie mieszkańców poprzez najtańsze wykończenia.

Dziennik "The Times" informuje, że firma Rydon, wykonawca ubiegłorocznego remontu budynku, zdecydowała się na tańsze elementy elewacji, które ze względu na swoją budowę są łatwopalne. Informację tę potwierdził w rozmowie z dziennikiem "The Guardian" dostawca materiałów budowlanych. Użyty materiał jest zakazany m.in. w Niemczech ze względu na oceny, że może grozić pożarem.

Według mediów, w samym Londynie co najmniej kilkanaście budynków mogło być wyremontowanych w podobny sposób.

Z kolei serwis "Metro" donosi, że w Wielkiej Brytanii jest ok. 30 tys. budynków pokrytych "zabójczą powłoką", w tym 87 z nich to wieżowce podobne do Grenfell Tower. 

Niebezpieczna "powłoka" to krótkotrwałe pokrycie, wykonane z materiału kompozytowego z aluminium, nazywane "zabójczą" z racji tego, że jest ona łatwopalna. Ten sam materiał miał pokrywać również elewację 27-piętrowego Grenfell Tower, gdzie doszło do szybkiego rozprzestrzenienia się ognia.

Premier Theresa May zapowiedziała, że w ciągu najbliższych dni ogłoszone zostanie nazwisko sędziego, który poprowadzi publiczne śledztwo w sprawie tragicznego pożaru. Ponadto nakazała pilne sprawdzenie stanu bezpieczeństwa innych, podobnych wieżowców mieszkalnych.

Policja poinformowała wczoraj, że liczba ofiar pożaru Grenfell Tower mogła wzrosnąć do nawet 58 osób. Komisarz Stuart Cundy z Metropolitan Police podkreślił, że ta liczba może się jeszcze zmienić.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.04.2020
  GBP 5.144 złEUR 4.534 złUSD 4.172 złCHF 4.288 zł

  Sport


  Reklama