Menu

2/3 Ukraińców uważa, że koronawirus był stworzony sztucznie

2/3 Ukraińców uważa, że koronawirus był stworzony sztucznie
Koronawirusa stworzono sztucznie? Tak uważa większość Ukraińców. (Fot. Getty Images)
Dwie trzecie Ukraińców uważa, że koronawirus był stworzony sztucznie, a prawie 40 proc., że został celowo rozprzestrzeniony po świecie - wynika z najnowszego sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS).
Reklama
Reklama

Instytut wyjaśnia, że ankietowanym dano do wyboru warianty odpowiedzi na temat pochodzenia koronawirusa. 37 proc. uczestników badania wskazało na wersję, według której koronawirus był "specjalnie stworzony i umyślnie rozprzestrzeniony po świecie w celu zmniejszenia liczby ludności i/lub zaszkodzeniu poszczególnym krajom".

29 proc. uczestników badania wskazało na odpowiedź, zgodnie z którą wirus był "stworzony sztucznie w laboratorium, ale rozprzestrzenienie na świecie było przypadkowe". W ten sposób - jak podkreśla instytut - 66 proc. wybrało odpowiedź, zgodnie z którą wirus był stworzony sztucznie.

18 proc. wybrało wariant, według którego koronawirus powstał w sposób naturalny, a następnie rozszedł się po świecie. Pozostali ankietowani wskazali na inne wersje wydarzeń, odmówili odpowiedzi lub stwierdzili, że trudno jest odpowiedzieć na to pytanie.

Spośród tych, którzy twierdzą, że koronawirusa stworzono w laboratorium, ale rozszedł się po świecie przez przypadek, najwięcej - bo 70 proc. - uważa, że powstał on w Chinach, 5 proc. - w USA, a 3 proc. - w Rosji.

Prawie połowa tych, którzy uważają, że wirus był rozprzestrzeniony celowo, nie odpowiedziało na pytanie w sprawie tego, kto według nich miałby być za to odpowiedzialny. 26 proc. wskazało Chiny, 11 proc. USA, 4 proc. Rosję, a 2 proc. - "światowy rząd".

Badanie przeprowadzono na przełomie maja i czerwca. Przepytano 2 000 osób.

Czytaj więcej:

Ukraińcy zaczynają się zastanawiać, jak wrócić do Polski

Cudzoziemcy wolą na czas pandemii pozostać w Polsce

Prawie 1 na 4 Rosjan: Pandemia jest wymyślona

Ukraińcy powoli wracają do Polski

  Komentarze
  • Ewa
   27 czerwca 2020, 09:27

   Mają racje :) jak widać są mądrzejsi od polaków

  • Hmmm
   27 czerwca 2020, 12:57

   Nie zdziwiłbym się gdyby tak naprawdę nie było żadnego wirusa... Pandemia głupoty stworzona żeby wprowadzić nowe prawa/przepisy które będą początkiem wprowdzenia do Nowego Porządku Świata który jest realizowany od kilkudziesięciu lat...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama