Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

2,35 mld funtów ze sprzedaży Chelsea może trafić na Ukrainę już w czerwcu

2,35 mld funtów ze sprzedaży Chelsea może trafić na Ukrainę już w czerwcu
Środki ze sprzedaży angielskiego klubu mogą być wkrótce w całości przekazane Ukrainie. (Fot. Getty Images)
W przyszłym miesiącu 2,35 mld funtów uzyskanych ze sprzedaży przez Romana Abramowicza klubu piłkarskiego Chelsea Londyn może trafić wreszcie do ofiar wojny na Ukrainę - poinformował dziennik 'The Times' szef fundacji, która będzie nimi zarządzać. Mike Penrose przyznał, że proces trwa znacznie dłużej niż się spodziewał, ale ma nadzieję, iż sprawa jest na ostatniej prostej.
Reklama
Reklama

W przyszłym tygodniu minie rok od sprzedaży Chelsea konsorcjum kierowanemu przez Todda Boehly'ego. Kwota 2,35 mld funtów nadal znajduje się na koncie bankowym firmy Abramowicza Fordstam, które zostało zamrożone przez brytyjski rząd po nałożeniu na niego sankcji w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Sprzedaż Chelsea została zatwierdzona przez rząd pod warunkiem, że pieniądze zostaną przekazane ofiarom wojny.

Zgodę na wypłatę środków wciąż będzie musiał wydać sam Abramowicz, który jest właścicielem zamrożnych pieniędzy. (Fot. Getty Images)

"Wierzymy, że jesteśmy na ostatnim etapie - w przyszłym tygodniu mija rok i mamy nadzieję, że do tego czasu uda nam się uporządkować wszystkie kwestie prawne" - oznajmił Penrose.

Wyjaśnił, że jedną z przyczyn, przez które sprawa się przedłużyła, było to, że w Wielkiej Brytanii od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji dwa razy zmienił się rząd, co powodowało też zmianę ludzi, którymi się tą sprawą zajmowali.

Zaznaczył, że kilka projektów związanych ze zdrowiem, mieszkalnictwem, edukacją i rolnictwem już wstępnie wybrano, zatem kiedy pieniądze zostaną uwolnione, ich finansowanie powinno pójść szybko.

Dodał też, że to Abramowicz będzie musiał wyrazić ostateczną zgodę na ich przekazanie, bo skoro pieniądze są zamrożone, to - według prawa - wciąż pozostają jego własnością.

Czytaj więcej:

Media: Tuż przed wojną oligarcha Roman Abramowicz przepisał majątek na dzieci

Media: Abramowicz potajemnie finansował Vitesse Arnhem

Niemcy: Śledczy zarekwirowali kolekcję dzieł sztuki wartych miliony z jachtu rosyjskiego oligarchy

BBC: Rząd zwleka z karami dla niejawnych zagranicznych właścicieli nieruchomości

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.06.2023
  GBP 5.2031 złEUR 4.4851 złUSD 4.1933 złCHF 4.6041 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama