Menu

18-latka z UK walczy o urlop na opłakiwanie śmierci psa

18-latka z UK walczy o urlop na opłakiwanie śmierci psa
Emma wyznaje, że po śmierci Millie czuła się, jakby straciła "bliską osobę". (Fot. change.org/Facebook)
Emma McNulty z Glasgow została zwolniona, bo nie przyszła do pracy po tym, jak zmarł jej ukochany pies. To skłoniło ją do rozpoczęcia kampanii na rzecz urlopu okolicznościowego dla pracowników, którzy chcą opłakiwać stratę zwierzęcia - informuje BBC.
Reklama

Ukochana suczka Millie zmarła nieoczekiwanie. "Zachorowała w sobotni wieczór, a już w niedzielę musieliśmy ją uśpić" - opowiada Emma McNulty.

18-latka wyznaje, że po śmierci psa czuła się, jakby straciła "bliską osobę". "Byłam zdruzgotana, zrozpaczona i odczuwałam fizyczny ból. Millie miała 14 lat, a ja 18, więc nie pamiętam czasów, kiedy nie była częścią mojego życia. Robiłyśmy wszystko razem. Ona była moim najlepszym przyjacielem" - wyznaje.

Kobieta z dnia na dzień została zwolniona ze sklepu z kanapkami. (Fot. Getty Images)

Emma McNulty przyznaje, że ​​po śmierci Millie była zbyt zdenerwowana, by pracować. "Byłam przekonana, że pracodawca okaże trochę współczucia. Zamiast tego, kazał mi szukać zastępstwa i zagroził, że jeśli nie przyjdę, to zostanę zwolniona" - relacjonuje młoda kobieta, która pracowała na pół etatu w sklepie z kanapkami.

Kiedy McNulty poinformowała szefa, że nie znalazła nikogo na swoje miejsce, została zwolniona - informuje BBC.

Przykre doświadczenie skłoniło ją do utworzenia petycji, w której prosi pracodawców o uznanie żałoby po zwierzęciu na takich samych zasadach, jak w przypadku śmierci bliskiej osoby. Do tej pory pod internetowym apelem na stronie change.org podpisało się ponad 3 000 zwolenników jej apelu.

18-latka w petycji prosi pracodawców o uznanie żałoby po zwierzęciu. (Fot. Getty Images)

Młoda kobieta otrzymała też dziesiątki wiadomości ze słowami wsparcia. "Psy są jak rodzina. Powinniśmy mieć prawo, aby je opłakiwać" - napisał Daniel Taylor. "Smutek po ich stracie jest prawdziwy" - dodała Tracy Rawding.

Tymczasem brytyjskie przepisy stanowią, że pracownik ma prawo urlopu, aby poradzić sobie z sytuacją awaryjną z udziałem osoby pozostającej na utrzymaniu, ale nie ma w nich nic o zwierzętach.

"Żałoba jest bardzo osobistym problemem i każdy przeżywa ją inaczej" - zauważa rzecznik organizacji Acas, która prowadzi bezpłatne i dyskretne porady dotyczące prawa pracy.

"Zwierzęta nie są wyraźnie wymienione w przepisach, ale śmierć ukochanego zwierzaka może mieć wpływ na zdrowie psychiczne pracownika, a dobry pracodawca powinien być wrażliwy i dbać o dobre samopoczucie swoich podwładnych" - podsumowuje przedstawiciel Acas.

  Komentarze
  • Wujek A.
   15 sierpnia 2019, 18:33

   Osiemnastolatka???
   Chyba ryczàca 40stka.
   ...nie przyszla do pracy? Nie mogła wykorzystać urlopu? Dziwne, za mało informacji.

  • Vegan
   15 sierpnia 2019, 20:12

   Ale mieso to pewnie zre codziennie i nie szkoda jej innych zwierzat.

  • Ania
   15 sierpnia 2019, 21:01

   Podajcie proszę nazwę sklepu z kanapkami.

  • Mirek London
   16 sierpnia 2019, 07:42

   Ha ha ha, i to jest wlasnie UK ! Jeszcze niech sobie wprowadza 500+ na kota !

  • Marek
   16 sierpnia 2019, 07:59

   Pod petycja podpisalo sie 3000 nieudacznikow majacych dwie lewe rece do roboty w tym jedna krotsza !

  • W UK
   16 sierpnia 2019, 09:21

   Złośliwości ludzi komentujących jak widać nigdy dosyć. Każdy z nas ma w życiu momenty głębokiego smutku i łez, które wolałby przeżyć w samotności i ciszy własnego domu, a nie zalewać się łzami i tłumaczeniami z łez na forum pracy chociażby. Każdy jest wygadany i cwany oceniając nieznaną sobie osobę ze swojego smartfona czy komputera. Rzadko się zdarza, by ktoś zrozumiał ból innej osoby, dopóki sam tego bólu nie doświadczy. Ja uważam, że powinien być wprowadzony krótki urlop dla każdego na prywatną okoliczność w razie W. Bez tłumaczeń i komentarzy.

  • Qba
   16 sierpnia 2019, 10:08

   Do vegan pies tez żre mięso debilu

  • Uk
   16 sierpnia 2019, 11:06

   Jak na psa to na kota też co to za dyskryminacja. A najbardziej krzyczą w komentarzach ci co nie mieli zwierzat bądź je źle traktują

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.01.2020
  GBP 4.968 złEUR 4.234 złUSD 3.805 złCHF 3.941 zł

  Sport


  Reklama