Menu

16-letnia Polka groziła zamachem na szkołę w Szkocji

16-letnia Polka groziła zamachem na szkołę w Szkocji
Groźba zawierała wskazaną placówkę, napis o treści "nadchodzę" oraz grafikę broni palnej. (Fot. Getty Images)
Polscy policjanci zatrzymali 16-latkę, która na jednym z popularnych komunikatorów internetowych groziła atakiem terrorystycznym. Celem miała być szkoła w Szkocji. Informację o groźbie ataku polska policja otrzymała od Biura Interpolu w USA.
Reklama

O zdarzeniu poinformowała na swojej stronie internetowej Komenda Główna Policji. Z komunikatu wynika, że groźba została opublikowana z użyciem urządzenia, które łączyło się z internetem z Polski.

W jednym z popularnych wśród młodzieży komunikatorów internetowych ujawniono wpis dokonany w języku angielskim, który był zapowiedzią powrotu do szkoły. Z kontekstu graficznego można było wnioskować, że w tej szkole dojdzie do strzelaniny. Informacja zawierała jednoznacznie wskazaną placówkę oraz napis o treści "nadchodzę", a w tle cztery jednostki broni palnej.

"Na podstawie informacji z Interpolu funkcjonariusze Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, w wyniku szeregu analiz oraz przeprowadzonych ustaleń, zidentyfikowali i zlokalizowali 16-letnią osobę, która w Polsce przebywała na wakacjach, a na stałe zamieszkiwała w jednej z miejscowości w Szkocji" - napisano w komunikacie KGP. Według informacji zbliżonych do sprawy, tą osobą jest Polka.

Na podstawie informacji z Interpolu, udało się zidentyfikować i zlokalizować 16-latkę. (Fot. Getty Images)

Jak informuje policja, przeszukania przeprowadzono równolegle w Polsce i w Szkocji. Efektem działań polskich policjantów było znalezienie telefonu, który wcześniej został użyty do wykonania groźby oraz do jej zamieszczenia w sieci. Poza tym, znaleziono wszystkie przedmioty, które zostały uwidocznione w tym komunikacie, tj. cztery sztuki broni. Przedmioty te - jak stwierdzono - nie nosiły jednak cech bojowych.

16-latka przyznała, że osobiście wytworzyła ten materiał z użyciem dostępnej w jednym z modeli telefonów funkcji "live video".

"Działania polskiej policji pozwoliły na całkowite wyeliminowanie zagrożenia oraz na omówienie zaistniałej sytuacji z rodzicami internautki. Przeprowadzone w Polsce przeszukania w sposób jednoznaczny wykluczyły zamiar popełnienia aktu terrorystycznego, którego możliwość została ujawniona przez podmioty monitorujące zasoby Internetu" - informuje KGP.

Policja podkreśla, że wszystkie zgłoszenia dotyczące zagrożeń terrorystycznych przekazywane przez polskie i zagraniczne podmioty traktowane są z "należytą powagą, a działania podejmowane przede wszystkim w celu zapobieżenia zamachom będą podejmowane niezwłocznie i w trybie stosownym do stwierdzonych okoliczności".

Sprawa została skierowana do sądu dla nieletnich.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama