Menu

10-godzinny tydzień pracy w UK "do walki ze zmianami klimatu"

10-godzinny tydzień pracy w UK "do walki ze zmianami klimatu"
Według Autonomy Group, Brytyjczycy powinni skrócić swój tydzień pracy do zaledwie 10 godzin. (Fot. Getty Images)
Partia Pracy chce przyłączyć się do walki z kryzysem klimatycznym. Jej zdaniem, dobrą metodą mogłoby być zmniejszenie liczby godzin pracy do 10 tygodniowo - informuje 'Metro'.
Reklama

Według raportu "The Ecological Limits of Work", przygotowanego przez ośrodek badawczy Autonomy Group, ​​jeśli nie zredukuje się emisji gazów cieplarnianych, nastąpi "bezprecedensowy spadek działalności gospodarczej".

W analizie zasugerowano, aby Brytyjczycy - chcąc zapobiec "przegrzaniu" planety - skrócili swój tydzień pracy do zaledwie 10 godzin, co oznaczałoby zmniejszenie płac o 75%. Wśród korzyści dla środowiska, wynikających z tak radykalnej zmiany, wymienia się m.in. mniejszą liczbę dojazdów, a także mniej produkowanych towarów i wykorzystywanych zasobów.

Pomysł popiera m.in. poseł Partii Pracy i kanclerz skarbu w gabinecie cieni, John McDonnell. "To istotny wkład w narastającą debatę na temat czasu wolnego i skrócenia tygodnia pracy" - przyznał.

Rozwiązanie "bardzo podoba się" również Leo Murray'owi - doradcy ministra gabinetu cieni Partii Pracy, Clive'a Lewisa. Ten ostatni już wcześniej poparł inny kontrowersyjny raport Autonomy Group dotyczący skrócenia tygodnia pracy do 4 dni, zaznaczając, że może to być kluczem do "trwałego dobrobytu gospodarczego".

Innego zdania jest rządząca Partia Konserwatywna. "Taka polityka zmniejszyłaby zarobki ludzi i uderzyła w gospodarkę" - uważa przewodniczący torysów, Brandon Lewis. "Firmy zaczęłyby ciąć etaty i płace. Ludzie zostaliby bez pracy, a pracownicy zabieraliby do domu mniejszą miesięczną pensję" - podsumował polityk.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama