Menu

1,5 tys. miejsc pracy i szybki internet dla irlandzkojęzycznych regionów Zielonej Wyspy

1,5 tys. miejsc pracy i szybki internet dla irlandzkojęzycznych regionów Zielonej Wyspy
Irlandzkojęzyczne regiony Zielonej Wyspy czeka dynamiczny rozwój. Na zdjęciu: plaża w hr. Donegal. (Fot. Thinkstock)
Utworzenie węzłów szybkiej łączności szerokopasmowej jest częścią ogłoszonej właśnie strategii rozwoju irlandzkojęzycznych regionów Zielonej Wyspy. Jej celem jest skłonienie do powrotu emigrantów oraz utworzenie 1,5 tys. miejsc pracy.
Reklama

Strategię na lata 2018-2020 opracował Údarás na Gaeltachta, lokalny urząd ds. rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego regionów Gaeltacht, dla pielęgnowania tradycyjnej mowy Irlandczyków.

"Ze spisu powszechnego z 2016 roku wynika, iż proporcja osób mieszkających w regionie i posługujących się irlandzkim spadła od 2011 z 68,5% do 66,3%. W tym samym czasie w 22 z 26 regionów obniżyła się liczba osób posługujących się mową przodków na co dzień” - informuje "Irish Examiner”.

Firmy wspierane przez Údarás zatrudniają obecnie na pełen etat 7,5 tys. ludzi i generują roczną sprzedaż rzędu €844 mln, z czego €0,5 mld z eksportu. Opublikowana w ubiegłym roku strategia zakłada stworzenie w ciągu 2 lat 1,5 tys. wakatów oraz wspieranie 8 tys. miejsc pracy we współpracujących firmach.

"W ramach programu powstanie 30 węzłów zapewniających dostęp do szybkiego internetu na lądzie i wyspach. W ten sposób władze chcą przyciągnąć firmy z zewnątrz, ale także umożliwić rozwój lokalnym mieszkańcom” - dodaje dziennik.

Jednocześnie lokalne władze pracują nad inną strategią, nastawioną na promowanie marki Gaeltacht jako regionu przyjaznego dla przedsiębiorców, bogatego w kulturę, dziedzictwo językowe oraz piękno krajobrazów. Ma ona także zakładać zbadanie nowych możliwości wykorzystania naturalnego bogactwa tej części Irlandii – czyli wodorostów.  

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama